Günde 6 Saatten Pek Oturmak Erken Öldürüyor

Günde 6 Saatten Pek Oturmak Erken Öldürüyor

İngiliz Tıp Dergisi’nde yayımlanan denetim, gün içerisinde 3 saatten az oturmanın hayat müddetini tahmini 2 yıl uzatabileceğini gösterdi.

Araştırmada ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI, Kanada, Avustralya ve İskoçya’da nihai yıllarda yayımlanan hareketsiz hayat tarzıyla alakalı 5 makalenin neticeleri değerlendirildi.

Araştırmaya katılanlar, 3 saatten az, 3-6 saat ve 6 saatten pek hareketsiz kalma ile tv izleme sürelerine yönelik (2 saatten az, 2-4 saat ve 4 saatten pek) sınıflandırıldı.

2005-2006’da 18 yaşın üzerindeki Amerikalıların katıldığı ve daha ardından 2009-2010’da tekrarlanan araştırmalar, tv karşısında geçirilen müddetin gün içerisinde 2 saate indirgenmesinin geçerliliği 1 yıl 3 ay uzatabileceğini meydana koydu.

Bilimadamları, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI Kanser Birliği aracılığıyla yapılmış olan, 123 bin 216 bireyin katıldığı, 2010 senesinde yayımlanan araştırmalardan birinin, gün içerisinde 6 saatten pek hareketsiz kalanların vefat rizikosunun, gün içerisinde 3 saatten az hareketsiz kalanlardan yüzde 20 daha fazla yüksek meydana geldiğini gösterdiğini de ifade etti.

Erkeklerde vefat rizikosunun yüzde 17, bayanlarda ise yüzde 37 meydana geldiği hatırlatıldı.

Lozan Üniversitesi’nden Peter Katzmarzyk ve ekibi, bir takım araştırmaların pek oturmanın bacak kaslarını hareketsiz bıraktığını ve dolayısı ile kandaki şeker ve yağ oranını berbat etkileyici meydana geldiğini gösterdiğini ifade ederek, bu araştırmada ise uzunca süre hareketsiz kalmanın ya da tv izlemenin hayat müddetini kısaltabileceğini belirlendiklerini ifade etti.

Geçmişte pekçok defa denetim konusu meydana gelen hareketsiz hayat tarzının, diyabet ve kalp-damar hastalıklarını tetiklediği ve vefat rizikonunu artırdığı biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir