Gündemden aforizmalar


Gündemden aforizmalar

Bugüne civarı 4+4+4 tartışmalarını bir sürü yakından takip etmeye çalıştım. Ama itiraf etmeliyim ki, bu değişikliğe karşın olanların ne amaçla karşın olduklarını, bu değişikliği savunanların da ne dediğini tam anlayabilmiş değilim.
Argümanları, söylemleri anlamama dair bugüne civarı bir meselem olmadı. Aniden bir sorun başladıysa bilemem, ama sanmıyorum; çünkü bunları anlamazken bir taraftan da bir sürü zor söylemleri yer alan kitapları okuyup sentezlere de varıyorum.
Anlayacağınız, bu kavgada yön meydana gelen hiç kimse derdini tam anlatabilmiş değil. Bilhassa karşın olanların tavrı bir tuhaf; “Niye karşısınız?” sualine tek somut bir birşey söyleyemiyorlar. Nihayetinde tek dedikleri değişikliği yapanın AK PARTI olması. “AKP yaptığı amaçlı bunda kesinlikle berbat bir birşey olmalı” benzeri bir tavırları var.
Bu benim benzeri kişilerin rastgele bir şeye karşın olmaya başlaması amaçlı yeteri kadar bir ne amaçla hiç olmadı, bundan ardından da olmayacak. Bir evvelki düzenin 28 Şubat çağında inşa edilmiş meydana gelmesinin söylenmesi de benim değişiklikten yana üslup almam amaçlı yeteri kadar değil; çünkü yaşamımı 28 Şubat eksenli yaşayacak değilim.
Ama kesinlikle bildiğim bir birşey var, o da şu: Yeni bir hayat düzeni kurulurken, evrensel dengeler yine oluşurken ulusal eğitimler bu dünyanın en mühim sorunu haline gelmiş vaziyette. Üstelik bir takım devletler, ulusal kursu ulusal güvenlik sorunu dahi sayıyorlar. Eğitim sistemi düzgün meydana gelen ülkeler, bu yeni yeryüzünde ayakta kalabilecek; yeni yeryüzünde herkesin yeri eğitim sisteminin gücüne yönelik belirlenecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir