H1N1 Kocaeli’de can aldı

H1N1 Kocaeli’de can aldı

Domuz gribi Kocaeli’de tek can aldı
Kocaeli’nin Darıca kazası Farabi Hükümet Hastanesi’nde, H1N1 olarak malum “Domuz gribi” rahatsızlığı kuşkusuyla iyileştirme altında meydana iştirak eden 53 yaşlarındaki bayan yaşamını kaybetti.

Edinilen bilgiye yönelik 1 hafta öncesinde yüksek ateş ve farklı huzursuzluk şikayeti ile Darıca Farabi Hastanesi’ne iştirak eden ve milletçe aralarında Domuz gribi”olarak da malum H1N1 rahatsızlığı kuşkusuyla iyileştirme altına alınan Güler Akbaş adlı bayan yaşamını kaybetti. Hastadan vefat ardından alınan numunede ise vefat sebebinin H1N1 virüsü meydana geldiği kesinleşti.

Konu ile ilgili izah yapan Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Evrensel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, olayın gerçek meydana geldiğini belirtti. Karantina altında iyileştirme gören ve vefat eden hastanın numunelerinin olumlu çıktığını dile getiren Ergüney, “Konu doğrudur. 12 Mart bugünü içinde vefat eden hastamızdan alınan numuneler sonradan H1N1 olayı meydana geldiği açıklandı. Geldiğinden bu tip

vakalardan zanlı olarak iyileştirme altına alınmıştı. Ama üzgünüm yaşamını kaybetti. Bununla ilgili şu anda tek alarm hali yok. Rastgele tek panik yapacak durumumuz şu anda yok. Sıhhat Bakanlığıyla tek çok kez müzakereler içerisindeyiz. Bu konuda Bakanlık yarın tek izah yapılacaktır”diye konuştu.

Domuz gribi ve mevsimsel grip olayları amaçlı de insanları uyaran uyaran Ergüney, “Genel hijyen şartlarına uyarı etmek, işte toplanmış alanlarda ökdevam eden, hapşıran insanlarla çok yakın temasta olmamak, öpüşmemek, sık elleri yıkamak çok mühim. Bunlara ve hijyen şartlarına belli bir süre mübalağalı uyarı edilirse ve vücudun bağışıklık sistemini savunacak biçimde tedbirlere uyarı etmek gerekli. Yüklü C vitamini, bol sıvı/akışkan alımı benzeri bunlara uyarı edilmesi şart”diye sohbet etti.

Öte taraftan Kocaeli’nde tek öbür domuz gribi vak’ası olarak iyileştirme altında meydana iştirak eden ve hâlâ Kocaeli Üniversitesi Öğrenim ve Denetim Hastanesi’nde iyileştirme gören hastanın ise vaziyetinin sıkı meydana geldiği duyuruldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir