Hakkari Çay Kalesi ile ilgili yararlı bilgiler


Hakkari Çay Kalesi ile ilgili yararlı bilgiler

Şehrin güney tarafinda 7-8 km. mesafede bulunmaktadır. Sert Duvar denizde 2025 m yükseklikte sarp ve kayalık tek tepe üstünde koltuk almaktadır. Kaleye hem tek kuzeyde hem tek de güney aracılığıyla tırmanmak olasıdır. Son Zamanlarda kuzeyindeki kenarında yarıya civarı otomobil amaçlı yol açılmış olup geriye olan bölümü tırmanma yöntemidir. Kayalık bölümü merdiven benzeri inşa edilmiş olup buda çıkışı kolaylaştırmaktadır.
Kalede mimari doku kocaman ölçüde tahrip olduğundan bunu tam anlamıyla meydana koymak olası olmamaktadır. Fakat en üst kesiminde moloz taslar ve hurasan harcıyla tutturulmuş duvar izlerine rastlanmıştır. Çevreye yayılmış seramik parçalarından demir döneminden ortaçağ sonlarına civarı burada yerleşimin olduğuna işarettir. Tuğla ve seramikler dışarısında üstünde harç ve süslemeler meydana gelen tek t5as parçasıyla üstünde kazınmış aykiri lale motifler kalenin kalenin öbür kalıntılarını teşkil eder.
Tarihi kaynaklarda Hakkari Beylerinden Malik Beyin Erkek Kalesinden karar sürdüğü belirtilmesi Hakkari tarihinde buranın ehemmiyetini belirtir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir