Hamile kalmayı zorlaştıran vaziyetler ile ilgili yararlı bilgiler


Hamile kalmayı zorlaştıran vaziyetler ile ilgili yararlı bilgiler

Hangi bayanlar ek olarak kolay değil gebe kalır?
Anne adayının fazla şişman olması, adetlerinde düzensizlik olması, fazla uzunca veya ağrılı adetler görmesi, sivilce sorunu, saç dökülmesi, tane düzensizliği benzeri sorunları olması, diyabet hipertansiyon hastası olması, kalp damar sistemi hastalıkları taşıması veya lupus dediğimiz sistemik kollajen doku hastalıklarına sahip olması gebe kalmayı zorlaştıran etmenler içerisindedir.
Erken teşhis rehabilitasyonu kolaylaştırır
Bu konuda tereddüdü meydana gelen veya kullandığı ilaçların sakıncaları olabileceğini düşünen kadın adaylarının bir an öncesinde hekime müracaat ederek jinekolojik kontrollerinin yaptırması hakikaten çok ciddi.
Hormonal düzensizliklerin düzene sokulabilmesi amaçlı bazı medikal ilaç tedavileri, şayet jinekolojik bir sorunu varsa miyom benzeri, kist benzeri rahatsızlıkların cerrahi yollarla halledilmesi sağlanabilir.
Ne civarı zaman gebe kalınamazsa doktora başvurulmalı?
Genel olarak onay edilebilir zaman 12 aydır. Döllenebilirlik sıhhatli bir çift amaçlı 1 ayda yalnızca % 25 oranındadır. Bu oran göz önüne alındığında % 85 oranında çift 8-9 ay içinde gebe kalabilecektir.
12 aydan ek olarak sonra gebe kalamadıysanız doktora başvurun
Bu konuda toplumumuzda çok kritik aile baskısıyla, etraf baskısıyla çok erkenden doktora müracaat eden eşler olabiliyor. Başka Bir Deyişle 2. veya 3. korunmadığı ayda ‘neden hamilelik olmuyor?’ diye doktora müracaat eden eşler görüyoruz bazen. Buna Bağlı Olarak 12 ayın üzerini çizmemiz çok ciddi. Fakat, 12 aydan uzunca zamandır itinalı ve olması gerektiği benzeri, olması gerektiği sıklıkta ilişkide yer alan bir çift gebe kalamıyorsa o zaman acaba bir sıkıntı mu var akla gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir