Hep Benzer Soru: Çöküntüden Ne Türlü Kurtulabilirim

Hep Benzer Soru: Çöküntüden Ne Türlü Kurtulabilirim

Çağın en mühim hastalıklarından biri çöküntü. Gazete ve dergilerde, televizyonlarda, internette daima bu sualle karşılaşırız: “Depresyondan ne türlü kurtulabilirim?”
Çöküntü, ibadetin getirdiği harika ahlaktan uzak yaşamanın neticelerinden biri… Çöküntüden korunmak amaçlı insanın rahat, emniyetli, korku ve tedirginlikten uzak bir ruh haline sahip olması gereken. Kuran’da, insana güven hissi ve huzuru Allah’ın indirdiği bilgi verilir. İnsan fakat Kuran’ı yaşadığında keyifli olabilmektedir.
Depresyona karşın en kuvvetli ilaç Allah aşkını ve O’na teslimiyeti hayatını sürdürmek, harika ahlaklı, şefkat ve sevgi dolu olmak, harika olanı aramak. Inanç ümit ve iyimserlik hissi vererek depresyonu azaltır. İnsanın, meydana gelen acıları olumlu algılamasına ve her vakanın bir hikmet ve hayırla yaratıldığını kavramasına destekçi olabilir. Kalpte Allah inancı varsa farklı inançlar ve ideolojiler orada çatışamaz. Böylelikle insan, çatışmadan doğan o yıpratıcı tedirginlikten kurtulur.
Depresyonda, her huzursuzluk halinde meydana geldiği benzeri, beslenmeye uyarı etmek, bol su içmek, sık sık duş almak, spor inşa etmek, toprakla uğraşmak ve uykuya uyarı etmek mühim. Şunlar alınabilecek bedensel tedbirler.
Ruhsal açıdan alınabilecek tedbirler çok mühim şüphesiz. Sözgelişi her şeye hayır gözüyle bakmak, güzellikleri aramak, iyilikte bulunmak, öfkelenmekten şiddetle kaçınmak… Kimseden nefret etmemek, dargın durmamak üstelik dargın olduklarıyla barışmak… Ve çevresindeki kişilerin aleyhinde olmamak, kimseye husumet etmemek benzeri… Aksinde insan strese girer, hayatı karabasana döner. Husumet, hınç ve nefret insanı müthiş yorar, hasta eder. İnsan bedeni bunları kaldıramayacak şekilde yaratılmıştır. İnsan fit yaratılmıştır buyurur Allah. Çok pek kişiye karşın nefret duyuyorsa insan, bedeni bunun kilosu altında ezilir.
Kişi berbat sözden kaçınıp, harika laf söylemeli, güzellikleri aramalı. Sözgelişi evinde çiçek yetiştirmeli ki insan her zaman güzelliklerle karşın karşıya olsun. Beraber içinde bulunduğu yakınlarına nezaketli davranmalı, gerilim ortamlarından kaçınmalı. Etrafında dövüşçü karakterde birileri varsa onları da harika laf ve davranışta bulunmaları dair uyarmalı. Sinirli, kızgın, bir çok kez gerilim çıkaran insanla beraber hayatını sürdürmek insanı çok zorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir