Hep beraber beyazlayamadık

Hep beraber beyazlayamadık

Gençliğin boş zaman ölçümlendirme tavırları ve tutum normları üst kısmına Youth Republic ve Synovate ajanslarının işbirliğiyle yapılmış vaziyette olan soruşturmanın neticelerini bir zaman öncesinde yazdım. Gençlerin şaşırtıcı olmayan şekilde “Anı yaşa çabuk yaşa”ideolojisini yaşamlarının her kapsamında benimsediklerini gösteren çalışmada beni şaşırtan bir puan vardı. Gençliğin yüzde 44’ü, bir vesile bulsa yurtdışında hayatını sürdürmek istiyordu. Bunun nedenini kesinlikle anlamamız gerektiğini düşünüyordum ve arkadaşlara, “Bana anlamamda destekçi olun”çağrısını yapmıştım.
Tam manasıyla e-mail aktı. Tamamını okudum, çoğuna da okuduğumu belli eden mektuplar yazdım. Alıntı inşa etmek arzumu ifade ederek müsaade istediğimde ise bazıları ailelerini rencide etmek istemediklerini ama ad vermeden kullanabileceğimi yazdılar. Açıkça söyleyeyim, gençler aralarında kızların tahlilleri çok ek olarak detaylı ve yetişkin. Erkekler tekrardan aceleci davranmışlar ama olsun, onlardan da yepyeni birşeyler öğrendim.
Bir çocuk bayan, bizzat kuşağını Bollywood filmlerindeki sıkı İngiliz okullarında okuyan Hintli kızların yaşamına benzetmiş. O kızlar tam İngiliz de olamıyorlar, Hintliliği de doya doya yaşayamıyorlar. İkisinin aralarında kalmış bir yaşam sürüyorlar. Türkiye’de pekçok gencin bu vaziyette meydana geldiği tahmin ediliyor. Arzu ettikleri civarı Batıda Yaşayan da olamıyorlar, Türkiye’yi de doya doya yaşayamıyorlar. İki arada kalmış yaşamlar onlarınki.
Son senelerde çok aşağılanan, çok saldırılan Beyaz Türklük, gençler aralarında yalnızca teorik bir sıkıntı değil, pratikte çok mühim sonuçları vaziyette olan, bu sebeple de çok önem verilen bir konu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir