Hıçkırık kritik hastalıkların habercisi olabilir

Hıçkırık kritik hastalıkların habercisi olabilir

Birçoğumuzun zaman içinde başına iştirak eden farklı sebeplerden ötürü meydana çıkan hıçkırığı çoğu süre önemsemeyiz ve kısa zamanda spontane geçer.

Ancak bu durum, her hıçkırığın göz ardı edilebileceği manasına gelmemeli. Profesyoneller, bazen günlerce üstelik haftalarca kesilmeyen hıçkırığın, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği istikametinde uyarıyor.

Çoğu süre suçsuz görülen hıçkırıklar ile ilgili bilinmeyenleri ifade eden Op. Dr. Deniz Yorgancılar, hıçkırığın, göğüs boşluğuyla karın boşluğunu ayıran diyafragma kasının istemsiz kasılmasıyla beraber ses tellerindeki anlık kapanma anında soluk alma işleminde meydana iştirak eden bir ses emisyon işlemi meydana geldiğini belirtti.

İKİ ÇEŞIT HIÇKIRIK VARDIR

Hıçkırığı temel hıçkırıklar ve inatçı hıçkırıklar diye 2’ye böldüklerini ifade eden Op. Dr. Yorgancılar, “Basit olanları toplumda çok sıkça görülüyor. Şunlar çoğunlukla beslenme, ruhsal etkiler ve bazen ilaçlar benzeri vaziyetlerde görülüyor. Gazlı içecekler ya da pek miktarda karın içi basıncı artıracak miktarda yiyecek yeme, içki ve sigara içmek benzeri etmenler de hıçkırığı tetiklemekte ve şunlar çoğunlukla spontane geçmektedir. Temel hıçkırıkların geçirilmesinde, sözgelimi bir torbaya gökyüzü solunması ya da burnu tıkayarak biraz soluk tutulması, korkutma ya da su içme benzeri milletçe içinde çok yapılmış olan uygulamalar var. Bunların pozitif tesirleri görülüyor. Onun dışarısında salt suretle 1 haftayı bulan bir zamanı aşmışsa bir hekime müracaat edilmesi gerekir”diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir