İbrahim Aybar: Araba sayısı birey sayısının altında

İbrahim Aybar: Araba sayısı birey sayısının altında

Renault Mais Evrensel Müdürü İbrahim Aybar, “Şu anda yeryüzünde 940 milyon motorlu oto dolaşmakta, başka bir deyişle dünya nüfusunun altıda biri motorlu oto kullanmakta”dedi.

Aybar, Asker Belediyesi aracılığıyla tertip eden “Elektrikli Motorlu Araçlar” konulu oturumda, yeryüzünde şu anda ağırlıklı olarak petrole dayalı yakıt kullanan otomobillere yönelik üretim yapıldığını ve bunun da etraf kirliliğine sebep olduğunu ifade etti.

Dünya nüfusunun çoğunun illerde yaşadığını vurgulayan Aybar, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Şu anda yeryüzünde 940 milyon motorlu oto dolaşmakta, başka bir deyişle dünya nüfusunun altıda biri motorlu oto kullanmakta. 2020 seneyi itibarıyla rakamların senelik 100 milyondan pek imalatı ve

satışı getireceğini her birimiz onay etmiş durumdayız. an itibariyle verdiğim rakamlar tamamıyla petrole dayalı enerji kullanan otomobiller amaçlı geçerlidir. Bir taraftan dünya gelişirken bir taraftan da şehirleşmede kocaman bir gelişim var. Dünya şehirleşmeye gerçek kayıyor. Dünyadaki nüfusun yüzde 50’den fazlası çoğalış illerde yaşamaya başladı. Şehirleşmenin hepten çabuk artacağı ortada. Öyle ki 2050 senesinde nüfusun yüzde 70’inin illerde olacağını biliyoruz. Bir taraftan şehirleşme, bir taraftan sanayileşme, bir taraftan da gelişim sürerken etraf sıkıntıları da kaçınılmaz olarak gündemde. Her yepyeni yapılmış olan teknolojik denetim, doğada bir tahribat ortaya getiriyor. Keza global ısınma ve dağılan karbondioksit gazı hepimizin başının derdi.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir