İLGİNÇ BİR RUH HALİ

İLGİNÇ BİR RUH HALİ

Hatta Ülkemiz’yle ilişkileri bir bir sürü kez izleyen Hillary Clinton destekçisi bir çalışma süresini tamamlamış başka bir deyişle emekli diplomat, bana bir sürü enteresan bir ruh durumu meydana koydu ve şu şekilde dedi:
“Bugüne civarı çalıştığımız bütün hayat öncüleri bize kapalı kapılar ardında, ‘Ben yurtiçi politikanın icabı halka şu şekilde konuşuyorum. Şayet siz bunlara pek ehemmiyet vermeyin, onlar iç siyaset gereğidir. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ile biz harici politikanın gereklerini yaparız’ derdi.
Bizler Erdoğan’dan bu çeşit konuşmanın 2. kısmını hiç duyamıyoruz. Başka Bir Deyişle halka ne dediyse harici politkasını da ona yönelik ayarlıyor ve böylelikle aramızda konuşma imkânı da kalmıyor.”
Ben, Amerikalı yetkiliden bunu duyunca elimde olmadan gülümsedim. İçimden, “Erdoğan’ı ne civarı sıkı tanımlıyor bu sözler, başka bir deyişle ne diyorsa o. Kapalı kapılar ardında değil, halka söylenenler doğrultusunda siyaset uygulamak demokrasinin icabı değil midir zaten”dedim ve buradaki havayı nihayetinde daha sıkı anladım.
Amerikalılar, anlamadıkları bölgemizde bundan önce görmedikleri, alışmadıkları bir önder tipiyle karşın karşıyalar. O sebeple çaresizliklerini yabancı çeşitli formüle edemediklerinden tepkilerine ideolojik kılıflar bularak konuşuyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir