İnatçı Tansiyonu Olanlar Dikkat

İnatçı Tansiyonu Olanlar Dikkat

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Profesyonel. Dr. Oktay Ergene, Sıhhat Bakanlığınca yapılmış var olan bir çalışmanın Türkiye’deki her 4 ölümden birinin hipertansiyondan kaynaklandığını ortaya koyduğunu ifade ederek, ”3
ilaç içilmesine nazaran tansiyon düşmüyorsa hastanın dirençli hipertansiyonu var demektir. Bunun Için en fazla, ilaç uyumsuzluğu ve hasta olanların tavsiye edilen diyetlere riayet etmemesi ne sebeple oluyor” görüşlerini ifade etti.

Yüksek Tansiyonun Yarattığı Tahribatlar…

Ergene yaptığı açıklamada, yüksek tansiyonun felç gelişim ihtimalini 7 kat, kalp yetersizliği gelişim ihtimalini 6 kat, kalp damarlarında damar sertliği gelişim ihtimalini da 4 kat artırdığını belirtti.

Ergene, 5 senelik iyileştirme ile hipertansiyonun 5-6 mmHg’lik düşürülmesinin felç gelişim ihtimalini yüzde 42, kalp damarlarındaki tıkanıklıklara ilişkili hastalıkların gelişim ihtimalini da yüzde 16 oranında azalttığını ifade etti.

Dirençli Hipertansiyonunuz Varsa…

Yaşam tarzı değişikliği ve ilaçlarla muayene altına alınabilen hipertansiyonun bir takım vatandaşlarda dirençli olabileceğini kaydeden Ergene, ”Birisi idrar söktürücü olmak üzere, en az 3 ilaç içilmesine nazaran tansiyon değerleri 14/9’un altına düşmüyorsa hastanın dirençli hipertansiyonu var demektir” ifadelerini kullandı.

Ergene, dirençli tansiyonun birçok sebebi meydana geldiğini ifade ederek, şu görüşleri dile getirdi:

”Günlük pratikte en sık sık karşılaştığımız ne sebeple, ilaç uyumsuzluğu ya da hasta olanların tavsiye edilen diyetlere riayet etmemeleri. Bunun dışarısında kullanılan hormon ilaçları, doğum muayene hapları, ağrı kesiciler, gece uykuda solunum durması rahatsızlığı, böbreklerle alakalı hastalıklar ve hormon bozuklukları da sebepler aralarında sayılı. Türkiye’de dirençli hipertansiyon problemi yaşayanların oranı yüzde 5 ile 15 aralarında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir