‘İnce rahatsızlık” erkeklerde daha çok görülüyor

‘İnce rahatsızlık” erkeklerde daha çok görülüyor

Halk aralarında ”ince rahatsızlık” olarak da adlandırılan tüberkülozun, erkeklerde çok daha çok görüldüğü, 20’li yaşlardan bu yana tırmanışa geçtiği, 40-50 yaş aralarında en fazla yüksek seviyeye eriştiği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. İftihar Köksal, tüberkülozun eskiyen senelere nispeten belli bir süre azalsa da Ülkemiz amaçlı sıkıntı olmaya aynı ritimde devam ettiğini ifade etti.

Tüberkülozun olması gerektiği kadar azalmamasının sebeplerinden birinin teşhis koymadaki sorunlar olabileceğini anlatan Köksal, ”Tüberküloz solunum yöntemiyle çok pratik bulaşan bir rahatsızlık. Hasta bireylerin olması gerektiği kadar tedbir alınmadan, bilhassa toplanmış alanlarda yer alması tüberküloz hastalığının muayene

altına alınamamasında mühim bir etken. Tüberkülozun ülkemizde, bölgelere yönelik çeşitlilik gösterdiğini görüyoruz. Sıhhat Bakanlığı bilgilerine yönelik, tüberküloz hastalığının ülkemizde en yaygın olarak görüldüğü yerler Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi olarak sıralanmakta. Karadeniz Bölgesi, tüberkülozun Ülkemiz’de 2. sık sık görüldüğü bölge” dedi.

Profesyonel. Dr. Köksal, tüberkülozun gençlerde daha çok görüldüğünü de ifade ederek, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

”Hastalığın 20’li yaşlardan bu yana tırmanmaya geçtiğini, 40-50 yaş aralarında en fazla yüksek seviyeye eriştiğini, ondan sonraki yaş grubundaki azaldığını fakat bitmediğini görüyoruz. Rahatsızlığı bayan ve adam ayrımı tarafından değerlendirdiğimizde, araştırmalar tüberküloz hastalarının yüzde 60’dan fazlasının adam meydana geldiğini gösteriyor. Başka Bir Deyişle rahatsızlık erkeklerde daha çok gözleniyor. Ne Sebeple erkeklerde daha çok görülüyor, zira sigara içme oranı daha çok. Bununla Birlikte kahve kültürü benzeri partner hayat alanlarının fazla olması da bu vaziyette etkili.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir