IŞİD sopasıyla terbiye etme sanatı

IŞİD sopasıyla terbiye etme sanatı

Memleketimin ne civarı güzide aydını varsa, referanslarını İslam’dan meydan kişilere, mütedeyyinlere, dindarlara dönüp “11 Eylül’ü yapanlarla arana uzaklık koy” diye bağırmaya başlamışlardı.
O zamanlar AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI yurttaşlarının dahi katkı yaptığı bir komplo kuramı vardı. Teoriye yönelik uçakların o binaların o biçimde eriyerek göçmesine ne sebeple olması teknik olarak imkânsızdı. Saldırının başarıya ulaşmasında bizzat hükümet yetkililerinin hissesi vardı. İslamcıları bir kenara bırakın aşağı yukarı dindarlar dahi o günlerde bu teoriye inanmayı seçti. Zira apolejetik bir davranış almaktan ek olarak kolaydı ve onurunu savunurken haklılığını kaybetmemeyi sağlıyordu. Çoğunluk “Yapmamışlardır”demeyi seçti.
Bugün ise çeşitli. Bu Sabah yapıp ettiklerini gizlemeyen bir sürü ek olarak riskli bir teşkilat var. Usame bin Ladin’in “Biz yapmadık”demesine cevap, son olarak “Biz yaptık”diyen bir Bağdadi var. IŞİD’i tartışalım diyen yok, mantıklı gösterilebilir meydana geldiğini düşünen yok, yaptığı şeylerden içi yanmayan yok. Şengal’de yapılanları, yerinden edilip sürülenleri, kaçırılan kadınları inkâr eden yok, rezaleti kınamayan yok. Kendisini “dindar” olarak, “Müslüman” olarak tanımlayan her biri amaçlı IŞİD bir şok elde etmek olmuş vaziyette. Kimse bunu inkâr etmiyor, IŞİD’i telin etmeden tek bir gün geçmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir