İskoçlar Kanada’yı Bir Halk Haline Ne Türlü Getirdiler


İskoçlar Kanada’yı Bir Halk Haline Ne Türlü Getirdiler

Dünyanın kocaman bölümü artık varlığından dahi bihaberken İskoçlar’ın Kanada’nın gelişimine dahil olmak üzere olduklarını biliyor muydunuz’
Yaklaşık bin yıl öncesinde (MS 1010) Thorfinn Karlsevni, mürettebatı aralarında yer alan 2 İskoçla beraber Kanada’nın doğu kıyılarını bulguya çıkmıştı. Ne yazık ki adları tarihçiler amaçlı kaydedilmiş ve yalnızca İskoç oldukları bilinmektedir. Beşyüz küsür yıl ardından Jean Rotz (İskoç David Ross’un erkek çocuğu) devasa St Lawrence Nehri’nin haritaya dökülmesinde oyun almıştı.
Kanada’daki Yepyeni İskoçya, adının orada yerleşmiş meydana gelen ve halen İskoçya dışındaki en kocaman ve Kanada’daki bir Galler kolejiyle övünen kocaman sayıdaki İskoç yörüklerinden almaktadır.
Kanada’nın en mühim ayaklanmalarından birinin adı ‘Kralın İlk Amerikan Ayaklanması’ydı ve gaydalar çalarak, İskoç etekleri giymiş bir şekilde 1776 senesinde savaş verdiler. Brandywine Savaşı’nda George Washington’ı yenebilen bu asilerdi ve grubun kocaman bölümü New Brunswick’te yerleşti. (1843 senesinde New Brunswick’te hayatını sürdüren 30 binden pek kayıtlı İskoç vardı)
Birçok birey bu sabah Quebec’in Fransız Kanadası meydana geldiğini düşünse de, bir zamanlar parti idareninde o civarı çok İskoç vardı ki ‘İskoç Partisi’ olarak bilinirdi. Ama bununla beraber Fransa ve İskoçya aralarında çok uzak geçmişe civarı uzanan uzunca ve kuvvetli bir bağlantı vardır. ‘Auld Alliance’ ismini verdikleri bir ittifakla, partner düşmanları İngiltere’ye karşın beraber savaşmak amaçlı pakt imzalamışlardı.
Ancak, General James Murray’in, Quebec’in önce Britanyalı başkanı, bir İskoçtu ve kentin anahtarlarını teslim meydana gelen Komutan Major de Ramzey’den teslim almıştı. Şehri elde etmek amaçlı savaş verici önce asiler İskoçtu başka bir deyişle 2 ülke arasındaki ilişkiler her an o civarı pürüzsü değildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir