İslam dünyasında Ülkemiz farkı

İslam dünyasında Ülkemiz farkı

DÜNYAYI karıştırmak amaçlı inşa edilmiş o filme tepkinin ne sebeple İslam âleminde bir tek Ülkemiz’de çeşitli olduğunun iyi anlaşılıp tartışılması gerekmektedir.
Bunu anlayabilmek amaçlı bir tek ciddi suali sormalıyız: Bir varsayalım, şayet bu film AK PARTI kurulmadan altı ay öncesinde, bırakın altı ayı bir hafta öncesinde meydana çıksaydı, belki de Libya mahaline Ülkemiz’deki Amerikan Elçiliği basılıp elçi öldürülecekti.
Çünkü AK PARTI kurulmadan altı ay veya bir hafta öncesinde Ülkemiz’de laik diktatörlük vardı. İnançlı kesim arzu ettikleri benzeri yaşayıp davranma yollarının kapandığını hissediyordu; kendini Ülkemiz’de bütün çıkma yöntemleri kapanmış, soluk alamaz hissediyordu. O günlerde Ülkemiz bizzat baharını yaşamaya gerçek gidiyordu. Laik meydana geldiğini söyleyen iktidarlar bunun farkında değillerdi veya farkındaydılar da askere güvenip şunlar yokmuş benzeri davranıyorlardı.
Halk patlamak üzereydi. Film o zaman meydana çıksaydı hiç kuşkunuz olmasın ki yeryüzünde en katı reaksiyonu verecek Müslümanlar Ülkemiz’de olurdu.
Bundan bir zaman öncesinde “Türkiye Markası” başlığı altında ülkemizin politik balanslarını çözümleme etmeye çalışmıştım. Benim Düşünceme Göre Ülkemiz markası üç basit ögenin birleşiminden meydana geliyor. Ülkemiz laik-demokratik-Müslüman bir ülkedir ve bu şekliyle de yeryüzünde biriciktir. Anımsayın, bütün etrafımızda Arap Baharı ayaklanmalarının başladığı günlerde Ülkemiz sulh içerisinde sandığa gitmiş ve demokratik yoldan Müslüman iktidarını kocaman genellikle seçip iktidara getirmişti. Biz içerisinde yaşamaya alışık olduğumuz amaçlı bunun ne civarı mühim meydana geldiğini kavrayamıyoruz. Fakat çevremizdeki ülkeler isyanlarla sarsılırken Ülkemiz’nin bu vaziyetine gıptayla bakıyorlar.
Ülkemiz’nin kuvvetli ve stabil olabilmesi amaçlı markasındaki ögeler içinde bir denge olması gerekmektedir. Başka Bir Deyişle ne laik ögeyi ne de Müslümanlık öğesini diğerinin aleyhine ek olarak güçlendirmek vurguyu bir tanesine inşa etmeye başlamak Ülkemiz’ye yaramıyor, bu ülkemizi zayıflatıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir