Kadınlar obezitede erkekleri ikiye katlıyor

Kadınlar obezitede erkekleri ikiye katlıyor

Türkiye Milletçe Sıhhati Müessesesi Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Ev Başkanı Nazan Destek, yaptığı değerlendirmede, obeziteyle alakalı nihai bilgilere yönelik, Türkiye’de bayanlarda obezite oranının yüzde 39,2; kiloluluk oranının ise yüzde 29,6 meydana geldiğini kaydetti.

Erkeklerde obezite oranının yüzde 19,9 iken, kiloluluk halinin yüzde 38,4 olduğuna işaret eden Destek, ”Yani bayanlarda obezite, erkeklerde kilolu olma durumu fazla. Obezite amaçlı baktığımızda bayanlar, erkeklerden 2 kat daha obez” diye konuştu.

Türkiye’de hemen hemen her 10 kadından 7’sinde beden kitle endeksinin yüzde 25’in üstünde yer aldığını, hafif şişmanlık ve obez olma durumu olduğuna dikkati çeken Destek, bunun nedenlerini ise şu şekilde sıraladı:

”Obezitedeki riziko faktörlerinde birinci olarak beslenmedeki dengesizlik, sıhhatsiz beslenme, 2. olarak da fizyolojik aktivitedeki yetersizlik enbaşta geliyor. Erişkin bayanlar bilhassa doğum sonrası kilolarını fazla atamıyor. Fizyolojik etkinlik

obeziteyi çok etkiyor. Fizyolojik etkinlik bayanlarda, erkeklerden daha az. Bayanlar erkeklere yönelik toplumsal hayatta daha az yer alıyorlar, personel kadın erkeklerden daha az sayıda. Sıhhatsiz beslenmenin tek sebebi bayanların daha az çalışıyor olmaları olabilmektedir , hanede daha çok zaman geçiriyor olmaları olabilmektedir. Hanede fazladan duran tek bayanın atıştırma durumu da artıyor”

30 yaşından sonra bayanlarda obezite oranının arttığına dikkati çeken Destek, ”30 yaş öncesi bireylerin daha etkin meydana geldiğini biliyoruz, fakat 30 yaş ardından bayanlarda doğum etkeni, fizyolojik aktivitedeki azalma, 40’ından sonra da iş yaşamında bulunmfakat, emeklilik benzeri nedenlerde bu oranlar artıyor” halinde sohbet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir