Kalkınma Heyeti ne işe yarar

Kalkınma Heyeti ne işe yarar

Hem başkanını, hem bir de İZKA’nın karar uzuvu meydana gelen idare heyetine gönderdiği üç üyeyi seçti.İşadamı Kemal Çolakoğlu, tekrardan İZKA Kalkınma Heyeti Başkanı oluyor. O seçimde yaptığı konuşma uyarı çekiciydi.O sözlere geçmeden öncesinde 2006 senesinde 5449 sayılabilir kanunla kurulan kalkınma ajansları nedir, ne işe fayda bilmek gerek.
Kalkınma ajansları; kamu kesimi, özel kesim ve sivil topluluk kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkili kullanımını sağlamak, mahalli potansiyeli harekete geçirmek suretiyle yerel gelişmeyi hızlandırmak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak için kuruldu.”Kalkınma Heyeti’nda edinilen kararların yaşama geçirilmesinde sıkıntı görünüyor. İstediğiniz civarı proje yapın, ya da dünyadan populer adları buraya getirin; şayet kanunlar sizi boşa sayıyor ve vazife vermiyorsa ne yapsanız olmaz.

Biz bu heyette alınacak kararların uygulanma mecburiyeti olmasını talep ediyoruz. Idare Heyeti bizim önerilerimiz amaçlı yalnızca ‘incelendi’ diyor. Şayet bu heyetler dikkate alınırsa İzmir uçar. Ama sistem çalışmıyor.”Kemal beyi aradım, ekleme yaptı:
“Kalkınma Heyeti, Ticaret Odası ya da Endüstri Odası meclisi benzeri olmalı. Denetleme, hesapları analiz misyonu verilmeli. Teklifleri kesinlikle uygulanmalı. Bunun amaçlı de yasa değişmeli.Aksi takdirde teklifleri gerçekleşmeyen bir kurulun önerme talebi kalmaz. Hevesi biter. Ne Türlü olsa bir birşey olmuyor diye çalışmaz. Ama biz yeniden de öneriler sunuyoruz. Mühim meydana gelen sistemi çalıştırmak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir