Kalp hastalarına dünya kurtaran öneri

Kalp hastalarına dünya kurtaran öneri

Sonbahara geçişle gökyüzü sıcaklıklarında anlık ve katı düşüşler yaşandığına dikkat çeken Karabulut, soğumaya başlayan havanın kalp üzerindeki yükü artırarak kalp krizi riskinde evrensel artışa yol açtığının vurguladı.

Karabulut, kalp hastalarının ilgisiz havalarda alabileceği tedbirleri şu şekilde sıraladı:

“Kalp hastalarının sonbahara girerken kontrol için kontrol olmaları ve ilaç tedavilerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Grip kalp hastalarında ek olarak zor seyretmekte. Bilhassa zatürre gelişen hasta olanların çoğunluğunda sağlık kurumu yatışı gerekmektedir. Bu sebeple kalp hastalarının ve bilhassa de 65 yaş üzerindekilerin grip aşısı ve zatürre aşısı olmaları yararlı. Rüzgar ve yağmur ilgisiz havayı ek olarak bariz farkettiriyor. Mümkün tek yağış halinde

şemsiye ve yağmurluk benzeri önlemler almak kalp sıhhatini korumakta kocaman ehemmiyet taşıyor. Sonbahar ilgisiz içecekler mahaline sıcak içecekleri seçme vakti. Antioksidan nitelikleri ön tasarıda meydana gelen çay ve kahve kullanımı damar sıhhatine pozitif katkı inşa ediyor. Gündelik 1 fincan kahve ve 2-3 fincan kıtır demlenmiş çay tüketilebilir. Fakat şüphesiz şeker ve tatlandırıcı ek edilmemeli.”

Sonbahara geçişle susama duygusu azaldığından su tüketiminin unutulduğunu da aktaran Karabulut, bedende meydana gelen sıvı/akışkan açığının yaşlılarda kalp yetersizliği, böbrek rahatsızlıkları ve ritm bozukluklarını tetikleyebildiğini, bu sebeple gün içerisinde 8-10 bardak su içilmesi gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Ahmet Karabulut, gündelik 5 porsiyon kıtır sebze ve meyve tüketiminin damarları savunduğunu ve enfeksiyonlara karşın beden direncini artırdığını, haftanın 2 bugünü balık tüketimiyle yağ oranlarının dengelendiğini ve damarların savunma altına alındığını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir