Kanunî Sultan Süleyman (1520-1566)


Kanunî Sultan Süleyman (1520-1566)

Kanûnî Sultan Süleyman, 27 Nisan 1495 Pazartesi bugünü, Trabzon’da doğdu. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Hatun’dur. Hafsa Hatun Türk ya da Çerkezdir. Kanûnî Sultan Süleyman, yuvarlak yüzlü, elâ gözlü, kapsamlı alınlı, uzunca boylu ve seyrek sakallıydı.
Kanûnî Sultan Süleyman devri, Türk hakimiyetinin zirve noktasına ulastığı tek devir olmuştur. Babası Yavuz Sultan Selim, onu minik yaşlardan bu yana çok dikkatli tek biçimde yetiştirmeye basladı. Gibi görülmemiş tek terbiye ve tahsil gördü. İlk eğitimini annesinden ve ninesi Gülbahar Hatun’dan (Yavuz Sultan Selim’in annesi) aldı. Yedi yaşına gelince tahsil amaçlı İstanbul’a, dedesi Sultan İkinci Bayezid’in yanına sevk edildi. Şehzade Süleyman, burada KaraKızoglu Hayreddin Hızır Efendi’den tarih, fen, edebiyat ve din dersleri alırken, savaş teknikleri dair da öğrenim görüyordu. On 5 yaşına civarı Babası Yavuz Sultan Selim’in yakınında olan Şehzade Süleyman, yasalar geregi sancak istemesi üst kısmına, öncesinde Sarkî Karahisar’a oradan da Bolu, az tek zaman ardından da Kefe sancakbeyliğine atama edildi (1509).
Yavuz Sultan Selim’in, 1512 de tahta geçmesi üst kısmına İstanbul’a çağırılan Şehzade Süleyman,Babasının kardeşleriyle maçları esnasında İstanbul’da kalarak Babasına vekâlet etti. Bu sırada Saruhan sancakbeyliğinde de yer aldı. Babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üst kısmına, 30 Eylül 1520’de, yirmibeş yaşındayken Osmanlı tahtına geçti. Kendisinden yabancı erkek kardeşi meydana gelmediği amaçlı tahta geçişi pratik ve çatışmasız oluyor. Çok kritik ve özünden güvenilir tek Sultan meydana iştirak eden Kanûnî Sultan Süleyman, azim ve istem sahibiydi. Yapacağı işlerde hiç ivedî etmez, gayet kapsamlı düsünür ve verdigi emirden hiçbir zaman geriye dönmezdi. İş başına getireceği adamlara, yetenek derecelerine göre vazife verirdi. Sigetvar kusatmasını yönetim ederken, 7 Eylül 1566 senesinde yetmis tek yasinda vefat etti.
Kendisine “Kanûnî” denmesi, yepyeni yasalar icad etmesinden degil, şuanki kanunlari yazdırtıp çok iyi tek biçimde tatbik etmesinden dolayıdır. Kanûnî Sultan Süleyman, adaleti seven tek Padişahtı. Mısır’dan iştirak eden vergiyi haddinden pek bulup, inşa ettirdiği denetim nihayetinde milletin zulme ugradığını düşünmesi ve Mısır Valisini değiştirmesi bunun açık delilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir