Karaciğere neler kayıp veriyor?


Karaciğere neler kayıp veriyor?

Ülkemizde yalnızca Hepatit B ve Hepatit C rahatsızlığı sebebiyle aşağı yukarı bir milyondan pek kronik karaciğer yetmezliği hastası. Hepatit B ve Hepatit C, karaciğeri harap ederek pekçok fonksiyonunu bozuyor. Halbuki karaciğer, kandaki pekçok kimyevi maddeyi tertip eden, atık maddelerin taşınmasına destekçi meydana gelen ve hayat amaçlı gereken birden pek maddeyi sentezleyen bir organ.

Bu görevlerden bir tanesini mahaline getirmediğinde beden kritik sinyaller vermeye başlıyor. Bir Takım hasta olanlarda süre içerisinde ilerleyen ve yükselen sıkıntılar yaşanırken kiminde ise anlık karaciğer yetmezlikleri meydana çıkıyor. İlaç rehabilitasyonuna nazaran muayene edilemeyen ve siroz gelişen hasta olanlarda bir çözüm karayolu karaciğer nakli oluyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Profesyonel. Dr. Remzi Emiroğlu kronik karaciğer yetmezliğine sebep olan sebepler ve karaciğer nakli ile ilgili haber verdi.


BELİRTİLERE DİKKAT EDİN!

Karaciğer hastalıklarında birçok belirti yer aldığını vurgulayan Profesyonel. Dr. Emiroğlu, şunları ifade etti:” En sık sık görülen belirtiler; iştahsızlık ve halsizlik. Bununla Birlikte derideki farklılıklar de bir yabancı bulgu. Deride gözlemlenen değişikliklerden bazıları; kaşıntı, gözkapakları etrafındaki hafif kabarık sarı lekeler, çoğunlukla vücudun üst yarısında görülen ince damar ‘yıldızları’ ya da bir merkezden dağılan minik damar genişlemeleri.

Ayrıca dolaşım bozukluğu, tansiyon düşüklüğü ve cinsel işlev bozuklukları karaciğer hastalıklarının bulguları içinde sayılıyor. Karaciğer hastalıklarının safra tıkanmasına ilişkili olmayan türlerinde sık görülmese de deride ve gözlerde sarılık ya da ciltte hafif sarılık meydana çıkabiliyor. Fakat siroz hastalarında karın ağrıları görülebiliyor. Bunun da sebebi, karında asit birikimine ilişkili şişlik ve sıvının iltihaplanması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir