Kardeş ülkeyle stratejik ilişkiler

Kardeş ülkeyle stratejik ilişkiler

Gezinin ana temasını enerji sahasındaki işbirliğini içerir sözleşmeler oluşturuyor. Azerbaycan, Ukrayna ve Bosna’yı ziyaret edecek meydana gelen Başbakan’a Kabine’ndan ve milletvekillerinden mühim adlar eşlik ediyor.
Azerbaycan ulusal yakıt şirketi SOCAR ile TürkTURCAS ortaklığı, İzmir’de Ege Rafinerisi’ni inşa etmekteler. 2015’te devreye girmesi tasarılanan rafineri Ülkemiz’nin ithalatçı meydana geldiği jet yakıtı, ultra düşük kükürtlü mazot ve LPG benzeri mamullerin PETKİM Aliağa kompleksinde üretilmesini temin edecek. Bu teşebbüsün cari açığı azaltmada mühim bir katkısı olacağı düşünülüyor.
Ancak Azerbaycan ile başlatılan “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği”ni ek olarak mühim kılan husus, TANAP ismi verilen proje. Bu projeyle Azerbaycan gazının Gürcistan’dan geçerek Ülkemiz üzerinden Avrupa’ya taşınması mevzubahis olacak. Ülkemiz, enerji dağıtma üssü rolünü pekiştirirken Azerbaycan da Avrupa’nın en mühim enerji tedarikçisi pozisyonuna yükselecek.
“Kardeş ülke” deriz, en yakın komşumuzdur ve belki de bu sebeplerle turistik ilgimizi kamçılayan bir ülke değildir Azerbaycan. Aksaray’da oturan ve Topkapı Sarayı’nı hiç ziyaret etmemiş, daima yarına bırakmış, yakınlığın verdiği üşengeçlik sebebinden uzağa düşmüş vatandaşlar gibiyizdir Azerbaycan’a. Durumumuzun tam da bu gibi meydana geldiğini uçağımızın iniş yaptığı Gebele’nin harika coğrafyasına tanık olduğumda farklılık ettim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir