Karıncalar ile ilgili yararlı bilgiler


Karıncalar ile ilgili yararlı bilgiler

Bugün hayatını sürdüren bütün karıncaların toplamında ağırlığının, hayatını sürdüren bütün kişilerin ağırlığından daha çok meydana geldiğini ya da tek karınca kolonisinin nüfusunun surat binlerden milyarlara varabildiğini biliyor muydunuz?
Karıncalar 100 milyon seneden uzunca zamandır hayat üstünde yaşamaktadır ve gezegenin her mahaline dağılmış vaziyettedirler. Dünyanın malum en ihtiyar karıncası tek amberin içerisinde savunmuş biçimde bulunmuştur. Adı Sphecomyrma freyi’dir. (Ananesel teoriye yönelik, Homo sapiens (İnsanoğlu) tahmini 30 bin ila 50 bin sene öncesinde evrim geçirmiştir.)
Bu Sabah hayatını sürdüren bütün karıncaların toplamında kilosu, hayatını sürdüren bütün kişilerin ağırlığından daha fazladır.
Karıncalar bizzat beden ağırlıklarının 20 katını kaldırabilirler. (35 kg. ağırlığındaki 10 yaşında tek çocuğun tek karıncayla boy ölçüşebilmek için 700 kg. kaldırması gerekir.)
Dünya üstünde 35 bin karınca türü mevcuttur. Çoğu karınca türü ateş gibi iklimlerde yaşar.
Yaklaşık 9.500 karınca türü bilinmektedir. Bilim adamları bunun tahmini iki katının artık keşfedilmeyi beklediğine inanmaktadır.
Bütün böcekler içinde en kocaman beyin karıncanınkidir. (Bizim sonsuz fikirlere sahip kocaman insan beynimiz esasında memeliler içinde en kocaman beyin değildir. Sözgelişi, tek balinanın beyni insan beyninin altı katıdır.)
Bir karıncanın aşağı yukarı geçerliliği 45 ila 60 gündür.
Tek karıncanın beyninde tahmini 250 bin beyin hücresi yer alır. (Tek insanın beyninde 10 bin milyon beyin hücresi mevcuttur. Buna Bağlı Olarak, 40 bin karıncalık tek koloninin toplamında beyin hücresi toplamı tek insanınkine denktir. ) Tek Takım karıncalar gün içerisinde yedi saat uyur. (Normal tek insan gün içerisinde aşağı yukarı sekiz saat uyur.)
Bir karıncanın dışı katı kabuktandır, bunun için harici iskelet adı da verilir. (İnsanların ve yabancı tek takım hayvanların iç iskeleti vardır.)
En kocaman karıncanın uzunluğu 2,54 santimdir. ‘Pekin-Çin’de 2.40’lık tek erkek dünyanın en uzunca boylu insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.) En minik karınca tek milimin onda biri uzunluğundadır. Tek karınca kolonisinin nüfusu surat binlerden milyarlara varabilir. (Hayatnın en kalabalık nüfusu toplamında 1.306,313.812 insanla Çin’dedir.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir