Karşılıksız aşk kalp yetmezliğine sokak açabilir

Karşılıksız aşk kalp yetmezliğine sokak açabilir

Karşılıksız meydana gelen aşk ile beraber duyulan hüzün ardından bireylerin bir takım sıhhat sıkıntıları yaşayabileceğini dile getiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Celal Gölgeci, bu sıhhat sorunlarından en önemlisinin de kalp yetmezliği meydana geldiğini ifade etti.

Uz. Dr. Gölgeci, bir an önce Japon bir bilim insanı aracılığıyla koltuk aldığı amaçlı, o bilim adamının ismi meydana gelen Tako-Tsubo isimiyle malum ve İngilizler aracılığıyla da ”Broken Heart” olarak bilinen bu rahatsızlığı kendisinin ”Kırık Kalpler Rahatsızlığı” olarak Türkçe’ye çevirdiğini ifade etti.

Hastalığın ilerleme sürecini ifade eden Gölgeci, ” Bir insanın kalbi normal kurallar altında her bir kan pompalaması esnasında itinalı olarak tüm katmanlarıyla kasılır. İnsan yüklü bir baskı, hüzün ya da yaşamında mühim bir değişiklik yaşadıktan sonra, kalpte

garip farklılıklar oluşur.Bu farklılıklar ile beraber kişide, gribal enfeksiyona benzer bulgular, halsizlik,hafif ateşlenme, yatalak olma benzeri sıhhat sıkıntıları belirir. Bu aşamalar ise kalbin uç bölümünün kasılmamaya başlamasıyla beraber, insanıylari derece bir kalp yetmezliğine götürebilir” dedi.

HASTALIK, ÇOK DUYGUSAL KİŞİLERDE GÖRÜLÜYOR

Kırık Kalpler Rahatsızlığı’nın fazladan duygusal kişilerde görüldüğünün her gün Gölgeci, ”Bu insanlarda malesef hastalığa neden verebilecek çok öğe ve iyileştirme yolu araştırılmış meydana gelmesine nazaran, hastalığın hakikat nedeni bilinemiyor. Bu çeşit hastaları yüklü bakımda da takip ettiğimiz de oluyor ve üzgünüm bu kişiler çoğunlukla çocuk hastalar oluyor. Rahatsızlık ölümle de seyredebildiği amaçlı çok üzücü neticelere gerek olabiliyor” ifadelerine koltuk verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir