Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi ile ilgili yararlı bilgiler


Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi ile ilgili yararlı bilgiler

Köpeklerimizin ve kedilerimizin sıhhati amaçlı koruma amaçlı uygulamalar inşa etmeliyiz. 1 yaşından minik ve 8 yaşın üstündeki köpekler ve kediler viral hastalıklara karşın savunmasızdırlar. Bu sebeple aşı programlarının temkinli olarak takip edilmesi gerekir.
Viral hastalıkların özel tek rehabilitasyonu bulunmadığından bu hastalıklara yakalandıktan ardından vefat oranı çok yüksektir.
Aşılama programına başlamadan öncesinde yavru kedi ve köpeklerin plasenta yöntemiyle ve emzirme çağında aldığı iç parazitlerden arındırılmaları gerekiyor. Bunun amaçlı önce ağız yöntemiyle ya da enjeksiyonla anti paraziter ilaç uygulamaları yapılır. Bunun yakınında aşı ifade edilecek hayvanın sıhhatli olması gerekiyor.
Köpeklerde gençlik rahatsızlığı (distemper), kanlı ishal (parvoviral enterit), hepatitis ve leptospirosis hastalıklarına karşın karma aşı45 gündelik iken yapılmalıdır. Ek Olarak ardından 2-3 hafta arayla aşı takvimi aşağıdaki benzeri uygulanmalıdır;
* 2. Karma aşı,
Parainfluenza+Bordetella (Kennel Cough- Barınak öksürüğü),
Corona virus
Kuduz.
Ergin tek köpekte ise yılda tek kez olmak üzere Karma aşı, (3 yaşına civarı) Kennel Cough, corona ve kuduz aşıları tekrarlanmalıdır.
Kedilerde ise aşılama aşağıdaki gibidir;
* 7-9. hafta Karma Aşısı (3´lü ya da 4´lü )
* 12. hafta Karma (2.aşı)
* 13. hafta Lösemi (FeLV)
* 16. hafta Lösemi (2.aşı)
* 18. hafta Kuduz Aşısı
Bu aşılar her yıl tekrarlanmalıdır.
Aşı, hayvanın beden ısısının yükselmesine, ateşinin çıkmasına ne sebeple olur. Bu normaldir. Şüphesiz ateş düşürücü ya da aspirin vermeyin.! Hayvanınız yemeden içmeden kesilirse şipşak veterinerine başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir