Kış Lastiğiniz Yeni Genelgeye Uyumlu mu?

Kış Lastiğiniz Yeni Genelgeye Uyumlu mu?

Karayollarında 1 Aralık tarihinden bu yana uygulanmaya başlayacak meydana gelen kış lastiği mecburiyeti konusunda bir takım konular bir genelgeyle yine tertip etti. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD, Eriştirme Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığıyla yayınlanan yeni genelgeyle yapılmış olan değişikliklere uyarı çekti.. Bunun Için göre; kış lastiği yine tanımlandı, ticari araçlarda bütün lastikler amaçlı 4 mm diş derinliği aranacak. Römorklarda ise kış lastiği zorunlu olmayacak. Binek otomobiller bu kış da “kış lastiği protez zorunluluğu”kapsamına alınmismi.

Kış lastiği genelgesi yine tertip ederek 10 Kasım 2014 tarihinde yayınlandı. Eriştirme Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığıyla yayınlanan 2014/KDGM-09/DENETİM NUMARALI bu nihai genelge ile 2012 senesinde yayınlanan genelgenin bir takım maddeleri değiştirildi;

Lastik Endüstrici ve İthalatçıları Derneği LASİD’den bildirildiğine göre yeni genelgede otomobiller bu kış da zorunluluk kapsamına alınmismi. LASİD Evrensel Sekreteri Bahadır Ünsal, 10 Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe giren genelgede dikkat çeken değişiklikleri şu şekilde değerlendirdi:

Yenilenen genelgede kış lastiği tanımı yine inşa edildi. Bunun Için göre eskiyen genelgenin 1/a şıkkında lastiklerin kış lastiği olduğunun anlaşılması amaçlı kullanılan M+S işareti ile beraber, ”ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti”nin yer alması da yeteri kadar olacak. Bununla Beraber buzlu tabanlarda kulanılabilen çivili lastikler de kış lastiği mahaline geçecek.
Kamyotam olarak, minibüs ve “A” türü otorite vesikalarına kayıtlı otomobillerin bütün lastiklerinin kış lastiği olması zaruridir.

Kamyon, cazip, tanker, otobüs, minibüs, araba ve kamyonet türü otomobillerin lastiklerinin yanağında;
(M+S) işareti veya
(M+S) işareti ile beraber kar tanesi (snowflake) işareti veya
Yalnızca kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır.
Değişikliklerin en ehemmiyetlisi ise kamyon, cazip, tanker, otobüs, yarısı römork ve römork türü araçlarda lastik diş derinliğinin en az 4 mm olması gerekliliğidir.
Öbür mühim değişiklik ise, “yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı yer alan dingilleri üzerindeki bütün lastiklerin kış lastiği olması”zorunluluğunun kaldırılmış olmasıdır.

519 TL HÜKÜM KESİLECEK, ARAÇ LASTİK DEĞİŞİMİNE GÖNDERİLECEK

LASİD Evrensel Sekreteri Bahadır Ünsal, Bakanlık yetkililerince ifade edilecek sokak kenarı denetlemeleri konusunda olarak yeni genelgenin koyduğu kaidesi şu şekilde anlattı: ”Yol kenarı denetlemelerinde denetçiler, kurallara uyumlu olmayan araçlara bir yönetimsel ücret cezası hüküm tutanağıyla hüküm kesecek ve araç; denetimle memur olanlar aracılığıyla lastik değiştirebileceği en yakın yerleşim birimine gönderilecek, yerleşim yerinin ismi yönetimsel ücret cezası hüküm tutanağı üstünde belirtilecektir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir