Krizin Geçip, Geçmediğini Anlamamız Çok Zor Değil


Krizin Geçip, Geçmediğini Anlamamız Çok Zor Değil

Yetkililerin, uzmanların izahlarını bir kenara koyacak olursak, caddede yürürken kafamızı kaldırıp sağa sola göz gezdirerek, binaların cephesinde bulunan satılık, kiralık levhalarının çokluğuna, keza web ve gazetelerde benzer duyuruların eskiye mukayese et bolluğuna bakarak krizin geçip geçmediğini anlayabiliriz. Faaliyetini zor da olsa sürdüren işyerlerinin de indirimler, kampanyalarla camekân camlarını doldurduğunu gözlemleriz.
Satılık gayrimenkullerin yarısından fazlasının sahibi işletme sahibidir ve içerisine düştüğü nakit sıkıntısından kurtulabilmek için kasten değil zorunlu olarak satmaktadır. Şayet talihi yaver gider ve yarısı ücretine bir alıcı bulursa kocaman bir ihtimalle icradan kurtulacaktır. Yoksa gayrimenkul ücretlerinin yerlerde süründüğü bir sürede kimse mülk satmak istemez.
Ayrıca akşam olup el ayak çekildiğinde, trafiğin eskiye nispeten rahatladığını, çoğu insanın haneye kapanıp tv en başında vakit geçirdiğini, dışarı çıkıp ücret harcayacak gücü kalmadığını, kişilerin işini mağlubiyet korkusuyla ya da gelecekte uygun fiyat sorun çekmemek için çoğalış hiçbir biçimde borçlanmayı göze alamadığına ve kredi kartlarının çoğunu iptal ettirdiğine şahit oluyoruz.
Eskiden haftada bir de olsa gidilen restoranlardan vazgeçildiğini, ödül gerektiren ziyaretlerde özürler dilendiğini, zaruri olmadıkça hastaneye, doktora gidilmediğini, bir takım ihtiyaçların ertelendiğini birçoğumuz yaşayarak görüyoruz.
Artık bunları birbirimize itiraf ediyor bir mahzur yok üstelik yarar var. Zira insanlar bu sıkıntıyı yalnızca kendilerinin değil, komşusunun, arkadaşının ve başkalarının da çektiğini bilirse belli bir süre teselli bulur. Bir Çok Kez kendini suçlamaktan kurtulur.
Bu uygun fiyat krizde bir takım insanlar fazladan, bazıları belki belli bir süre daha az ama birden çok kural dişi dışarısında anında hemen her biri parasal ve içsel sorun çekti ve hala çekiyor.
Bu dönemden Hayat üçüncü bir savaşa girmeden çıkarsa kendimizi talihli görmeliyiz zira uzunca devam eden global uygun fiyat krizlerin üzgünüm bu biçimde de bir rizikosu var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir