Lidersiz olabilir mu

Lidersiz olabilir mu

Tarih kitlelerin yazdığı ancak öncülere atfedilen bir romandır. Seyahat vakaları bu romanın en can müşteri bölümüydü. Bir milletçe bütün tarihe başkaldırarak partner bir emel ya da partner bir payda çevresinde tarih yazmasını biz, sıkı biliriz diye konuştu. Politik partiler şuanki toplumun bir aynasıdır. Seyahat’den ardından kurulan Seyahat Partisi’de tam da minvalde lidersiz bir politik parti gerçeğini önümüze sundu. Diyorlar ki;

Lider Yok, Sıkıntı Yok

Gezi Partisi’nde başkanlık yetkileri alınmıştır. Her oluşum yabancı birinin denetimindedir. Bunu imkanı sunan tam demokratik tüzüğüdür. Parti Meclisi dahil olmak üzere, “Halk Sandalyesi” uygulamasıyla üyelerin katılımıyla yönetilir. Dünyanın geliyor olacak politikasi, kontakt döneminin yardımıyla, lidersiz ve yatayda örgütlenmeyle gerçekleşecektir. Seyahat Partisi bunun önce örneği olacaktır.

Yaygın olarak inandırılmış “lidersiz olmaz” söylemi yalnızca insanlara laf hakkı verilmeyen toplumlarda geçerlidir. Kişiler haklı olarak, laf hakkı olan olamadıkları amaçlı, birileri bizzat adlarına konuşsun isterler. İnsanlar laf hakkına sahipse “lider” aramaz.

Apartman yöneticileri de, politik parti yöneticileri de, hükümet yöneticileri de “lider” olamazlar. Yalnızca yetkilendirilmiş kişilerdir. Bir bir önder vardır o da ülke üzerindeki bütün fertlerden meydana gelen halktır. Seyahat Partisi’nin maksadı bütün görüşleri benzer çatı altına toplayarak, temsiliyet meselenini ortadan kaldırmak ve partner mantık ile hakikat bir milletçe anayasası yazmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir