MAKRO EKONOMİK PERFORMANS İYİ

MAKRO EKONOMİK PERFORMANS İYİ

Ülkemiz’nin Avrupa’da rekabet ettiği ülkelerin 2’sinin gerisinde kaldığı kalemler ise emlak ücretlerinin yüksekliği ve otomotiv ihracatı. Fakat Ülkemiz’de aynı rekabet içerisinde meydana geldiği ülkeler benzeri yatırımın, devletin gösterdiği alanda inşa edilmesi şeklinde yatırımcıya arazi belirleme etmekte. Otomotiv ihracatının düşük olma çünkü, Ülkemiz’nin rekabet içerisinde meydana geldiği ülkelere, imalatının mühim bir bölümünü bizzat iç sektöründe satması.
Ülkemiz’nin rekabet içerisinde meydana geldiği üç ülkeyle yapılmış olan kıyaslamasında “dezavantaj” olarak gözüken bir kalemi “işçilik giderlerinin dik olması”. Bu her ne civarı ülke çapında bu gibi değilse de, otomotiv piyasasının ağırlıklı olarak konuşlandığı Bursa ve Kocaeli bölgesindeki işçilik fiyatları rakip ülkelerle karşılaştırıldığında ek olarak dik çıkıyor.
kayseri escort
Ülkemiz’nin bu kalemde aldığı nokta 10 üzerinden 4, Polonya ve Slovakya 7 nokta, Romanya ise en pahalı olmayan işçilikle 9.5 nokta almış. Fakat bu kalemde de Ülkemiz’nin otomotiv sektöründeki beyaz ve mavi yakalı niteliğinin, rakiplerinin bir sürü üstünde meydana geldiği gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir