Medyanın Gücü ve Basının Topluluk Üzerindeki Etkisi


Medyanın Gücü ve Basının Topluluk Üzerindeki Etkisi

Medyanın topluluk üzerindeki tesirinin ne civarı kocaman meydana geldiğini her birimiz biliyoruz. Her gün dergi, tv ve web tarafından, istenilen bilgi, bilgi, açıklar insanlara ‘istenildiği’ benzeri verilmekte ve beyinler çok ince ayarlarla muayene altına alınmaktadır.
Medyanın bu civarı kuvvetli meydana gelmediği dönemleri hatırlayalım… Toplumda sevgi, hürmet, tolerans, dayanışma çok daha fazlaydı. Komşuluk ilişkileri, yıllarca devam eden okul arkadaşlıkları ve her şeyden ehemmiyetlisi kuvvetli yapıya sahip aile bağları… Huzurun ve itimat duygusunun artık yitirilmediği o dönemlerde insanlar çok daha mutluydu. Çıkar ilişkileri hayatımızı bu civarı ele geçirmediği amaçlı insanlar minik şeylerle sevinçli olabilir, manasız hırslara kapılmazlardı. Ahlak zihniyeti artık yitirilmemiş olduğundan her şey çok suçsuz ve güzeldi.
Bugüne dönersek Geçmiş zamanda meydana gelen huzur ve itimat ortamından yapıt kalmadığını her birimiz çok tam olarak görüyoruz. Aile bağlarının koptuğuna, ücret ve iktidar hırsının vatandaşları ne türlü tutsak aldığına her birimiz altını çizen tanık oluyoruz. Nerede o eskiyen arkadaşlıklar dediğimiz son zamanlarda arkadaşlık ve dostluklar üzgünüm çıkarlar doğrultusunda şekillenmekte ve küçük bir darbede yıkılabilmektedir. Aynı yapılmış olan evlilikler gibi… Toplumun bu duruma gelmesinde birçok ne sebeple olabilmektedir. Fakat en mühim etkenlerden biri hiç şüphesiz medyadır.
Bugün televizyonlarda bilhassa gençlere ve çocuklara karşı yapılan programlara, dizilere ve filmlere bakınca toplumun ne sebeple bu duruma geldiğini tanımlamak çok ta kolay değil olmuyor. Her geçtiğimiz gün bir öncekinin tahribatından daha büyüklerini inşa etmeye personel dizileri izledikçe ahlakın ve iyiliğin ne sebeple kaybmeydana geldiğini, ne sebeple kişilerin bencil ve hırslı meydana geldiğini daha sıkı anlıyoruz. Gençlerin hudut tanımaz bağımsızlık zihniyeti ve aile müessesenini hiçe sayan tavırları, evlenme dışı beraberliklerin çoğalması ve toplumun çabuk değişimi… Tümü verilen telkinler neticesi oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir