Meme Koruma Amaçlı Cerrahiler Kanser Hastalarına Umut Veriyor


Meme Koruma Amaçlı Cerrahiler Kanser Hastalarına Umut Veriyor

Kadınlarda en sık sık görülen, kadın kanserlerinin %33’ünü ve kanserle bağlı ölümlerin %20’sini yaratan meme kanseri; hastalığın tanı ve rehabilitasyonuna karşı yepyeni gelişmeler, erken merhalede %100’e yakın oranda muvaffakiyet sağlanması ve hasta olanların cinsel kimliğini savunmaya karşı özel cerrahiler yardımıyla çoğalış korkutucu olmaktan çıkıyor.

Memede farklılık edilen her kitle kansere mi işaret eder?

Memede ele iştirak eden kitlelerin % 90’ından fazlası kanser değildir. Bunlar; çoğunlukla meme içerisinde yükselen fibrokistlerdir. Ele iştirak eden bu yapılar hastalar aracılığıyla ur zannedilmektedir. İyi huylu tümörler büyüyebilir, memenin bizzat kitle benzeri tek durum alabilir. Ek Olarak çok regl öncesi dönemde meme içyapısı çok yüklü meydana geldiği için o dönemde bilhassa bu dönemde meme denetimi yapan kişiler, memesinde kitle var meydana geldiği düşüncesi ile endişelenmektedir.

Kendi kendine meme muayenesi ne süre başlamalıdır?

Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından öncesinde yapılmamalıdır. 20 yaşından ek olarak sonra her bayanın maaş itinalı olarak memesini kontrol etmesi, erken tanı için hayati önem taşımaktadır. Meme muayenesi inşa etmek için en ideal süre, tane çağının bitiminden 4-5 gün sonraki aşamadır.

İlk meme ultrasonu ne süre yapılmalıdır?

Ailesinde hiç meme kanseri olmayanlar 35 yaşından ek olarak sonra önce ultrasonografilerini yaptırmalıdır. Ailesinde meme kanseri olanlarda ise 25-26 yaşından ek olarak sonra senelik rutin ultrason takipleri yapılmalıdır. Genetik meme kanserlerinde ise önce mamografi yaşı 26’dır. Ailesel meme kanseri rizikosu altında olanlar 32-34 yaşlarından ek olarak sonra mamografi ile takip edilmelidir. Ailesinde meme kanseri olmayan ve meme kanseri geni taşımayan kişiler ise 35-40 yaş içinde tek defa mamografi ve ultrasonografi yaptırmalıdır. Bu, “Temel mamografi” olarak adlandırılır. Bu bireylerin 40 yaşından ek olarak sonra rutin mamografi taraması inşa edilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir