Mezarlara ne sebeple çiçek koyarız ile ilgili yararlı bilgiler

Mezarlara ne sebeple çiçek koyarız ile ilgili yararlı bilgiler

İlk olarak Mısır Firavunu Tutamkamon’un milattan öncesinde 1346’da can verdiğinde kabirinin çiçekten taçlarla kaplandığı tespit edildi. Kuzeyindeki Avrupa’da ise milattan öncesinde 2000’li senelere civarı uzanan çok mezarda çiçek izlerine rastlandı.
O tarihlerde mezarlara konulan çiçeklerin güzellikleri ve güzel kokuları sebebiyle sıkı ruhları çekme, berbat ruhları kovma benzeri bir güce sahip olduklarına inanılıyordu.
Sonradan mezarları nebat ve çiçeklerle donatmanın asıl maksadı cesedin çürümesinin yaratacağı berbat kokuları tedbire oluyor. Seyahatlerinizde uzaktan nerede bir servi ağacı topluluğu görürseniz yaklaştığınızda farklılık edersiniz ki orası mezarlıktır. Mezarlıklara servi ağacı dikmek de benzer emel içindir.
Servi ağacı uzunca boyu, sık sık dalları ve kış mevsiminde dökülmeyen yapraklarıyla bir bölgeyi rüzgardan muhafaza etmek amacıyla en ideal ağaçtır. Geçerliliği çok uzundur, neredeyse hiç çürümez ama en ehemmiyetlisi odununun damıtma yöntemiyle lavantacılıkta da kullanılan güzel kokusudur. Bu sebeplerle servi ağacı mezarlıkların öyle ki bir sembolü haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir