Migren Hastasıysanız Yapacağınız İlk Şey Hayatınızı Değiştirmek’

Migren Hastasıysanız Yapacağınız İlk Şey Hayatınızı Değiştirmek’

Fizyoterapi ve Tedavi Kısım Başkanı Profesyonel. Dr. Ali Cımbız, migren hastası olanların yapacağı önce şeyin hayat tarzlarını değiştirmek olduğuna uyarı çekti.

Migrenin her yaş gurubunda meydana gelmesinin berbat beslenmeden kaynaklı meydana geldiğini anlatan Cımbız, şunları kaydetti: “Çocuklarınıza parlak şekerler vermeyin bizzat yaptığınız muhallebi civarı iyi bir tatlı yoktur. Bizzat tatlımızı şekerimizi kendimiz inşa etmeliyiz. Parçalanmış derlenmiş poşetin içerisine girmiş kalıbın içerisine girmiş şeylerden uzak durun. Migren şehirleşmeyle beraber fazladan arttı. Toprağa basmıyoruz, arkadaşlarımızı dostlarımızı ziyaret etmiyoruz. Toplumsal hayat bizi birbirimizden ayırdı. Ücret kazanma ve kendimize daha çok zaman ayırmaya çalışmak bizi Anadolu kültüründen uzaklaştırdı. İnsanlar çok daha çok stresli çok daha bencil çok daha çok çalışıyor hale geldi. Migren müebbet çekilecek bir sıkıntı değil migrenden çok rahat kurtulabiliriz.”

Migrenle alakalı pekçok etkenin meydana geldiğini ifade eden Cımbız, şu verileri verdi: “Bunları bayanlar için farklı erkekler için farklı yorumlayabiliriz. Bayanlar için düşündüğümüz de bilhassa hormonal sorunların tesiriyle regl dönemlerinde iştirak eden kocaman baş ağrısı migreni tetikleyebilir. Tane dönemlerinin öncesinde ve ardından olabilecek baş ağrısı her ay en az 5 on zaman sürebilir. Çok stresli bir iş varsa ya da kadın hanede çocuklarıyla ve eşiyle alakalı huzursuz bir hayat sürüyorsa bu kadın için mühim bir migren potansiyeli oluşturur. Adam için ise en mühim şey iş yaşamında huzursuz, çok yüklü stresli bir iş inşa ediyor ya da çok içki ve sigara kullanıyorsa migren için baş ağrısı mühim bir faktör oluşturur.”

KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA ÇOK BAŞ AĞRISI ÇEKİYOR

Bütün baş ağrılarını gerilim tipi baş ağrısı olarak nitelendiren Cımbız, şu şekilde konuştu: “Migren, boyun ve sırt kaynaklı ağrılar, ruhsal ya da stresli rahatsızlıkların tümü gerilim tipi baş ağrısıdır. Ve kişilerin iş yapabilme kapasitesini çok kocaman oranda etkileyen bir problemdir. Beslenme şeklimiz ve hayat şeklimiz baş ağrısı için bir potansiyel oluşturuyor ve bilhassa bayanlar erkeklerden daha çok baş ağrısı çekiyorlar. adet kanaması dönemlerinde bayanların tüm hormonlarını etkilendiği için pekçok kadın regl çağında baş ağrısı çekmektedir. Bayanlar da baskı daha yüklü olduğundan evin sorumluluğu, çocuklarıyla ilgilenmeleri, eşleriyle meydana iştirak eden ilişkileri başka bir deyişle ruhsal olarak da erkeklerden daha çok baş ağrısına ne sebeple olmaktadır. Başka mühim şey ise bayanların sırt boyun bölgesi adaleleri ve kemik yapısı erkeklere yönelik daha zayıftır. Bu da bilhassa boyun kaynaklı baş ağrısında gerilimin çoğalması için mühim bir faktör oluşturuyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir