Mutluluk beklentisi ve evlilik

Mutluluk beklentisi ve evlilik

MODERN toplumlar 20’nci asırda mutsuzluğa karşın savaş açtılar. İnsanın her koşulda mutluluğu birinci amaç olmalıydı ve mutsuzluğun her versiyonu, sebebiyle beraber ortadan kaldırılmalıydı. Hayatın her kapsamında mutsuzluğun silinmesi amaçlı yepyeni fikirler oluşturuldu.
Mutsuzluğa karşın verilen savaşta en mühim sahalardan biri, “evlilik ve ilişkiler”di. Evliliklerin de kesinlikle insanlara mutlu olmak vermesi gerekiyordu. Huzursuz meydana gelen eşler hemen hemen iyileştirme edilmesi gerekli olan bireyler olarak görüldü. Mutlu evlilikler amaçlı formüller, reçeteler oluşturuldu; binlerce kitap, yazı yazıldı bu konuda; mutlu evliliği sağlamak amaçlı hemen hemen bir sanayi heyetti.
Yazıyı buraya civarı okuduysanız, benim bu konuyla alakalı negatif bir tavırla yazmakta olduğumu hissetmişsinizdir. Son Olarak haklı olarak soracaksınız: Bunun ne sakıncası olabilmektedir, mutlu olmak aramanın ne zararı var, evliliklerde ve ilişkilerde kesinlikle mutlu olunması amaçlı çalışmalar yapılmasının karşın çıkılacak ne yanı olabilir? Bir Sürü da haklısınız, bu konuyu açmalı ve tartışmalıyız.
İnsanın mutlu olabilmesi amaçlı en bir sürü kafa yormuş insanlardan biri meydana gelen Freud, yaşamının sonuna gerçek ilk defa Amerika’yı ziyaret etti. Freud, Amerika’da gördüklerine bir sürü şaşırdı ve bir toplumun her koşulda hep mutlu olabilmek amaçlı bu civarı pek uğraş etmesine bir sürü üzüldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir