Nefes almadan yaşanabilecek


Nefes almadan yaşanabilecek

Boston Genç Hastanesi’nde çalışmalar yapan tek denetim ekibi, kan akışına oksijen enjekte edilmesini fırsatı sunan tek mikro parçacık üretti. Keşif yardımıyla, kişilerin akciğerlerindeki havayı tüketmeden, başka bir deyişle solunum yapmadan oksijen ihtiyacını karşılayabileceği anlam edildi.

TechWench sitesinin haberine yönelik, solunum yetmezliğinden vefat tehlikesi yaşamını sürdüren hastalar 30 dk süresince yaşamda tutulabilecek. Bu zaman, solunum yetmezliği sebebiyle baş gösterebilen kalp krizi ya da beyin hasarının önüne geçilmesi amaçlı yeteri kadar onay ediliyor.

Kana oksijen enjekte eden mikro parçacık, kırmızı kan hücrelerine nispeten üç-dört kat daha çok oksijen taşıyor. Oksijen, yağdan üretilen hücre duvarını temsil eden parçacıkta depolanıyor. Hücre duvarının yağdan olması, Geçmiş zamanda farklı materyallerden yapılmış olan parçacıklara mukayese et esnekliği yardımıyla kılcal damarlarda hapsolmuyor.

Dr. John Kheir’in en başında meydana geldiği denetim ekibi, tıp kapsamında çığır açabilecek buluşlarını solunum yetmezliği çeken genç tek hastayı kaybetmelerinin sonrasında yaşama geçirdi. Zatürree meydana gelen genç kız, akciğerleri kanla dolmaya başladıktan daha sonra müdahale edilecek yeteri kadar zaman meydana gelmediği amaçlı anlık kalp durması neticesi yaşamını kaybetti.

TIPTA VE SUALTI KEŞFİNDE ÇIĞIR AÇACAK GELİŞME

bilim adamları, geliştirilmesi şeklinde kana oksijen enjekte edilmesi yolunun tıbbın yanında askeri ve başka alanlarda da kullanılabileceğini anlam etti.

Askeri meydanda sualtı timlerinin 30 dk süresince karaya çıkmadan gizlenmesini sağlayabilecek yöntem, bununla birlikte etraf kirlilikleriyle boğuşan ve keşiflerde yer alan dalgıçlar amaçlı de zor donanım olmadan dalış inşa etme fırsatı verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir