Nehir değil ecza deposu sanki

Nehir değil ecza deposu sanki

Şinhua ajansının Çin Bilim Bülteni isimli akademik dergideki rapora dayandırarak verdiği haberde, ülkedeki yüzey sularında ilaç ve şahsi bakım ürünlerine rastlandığı kaydedildi.

Nehirlerde yapılan araştırmalar şahsi bakım ürünlerinin yanında farklı kozmetikler, reçeteli ilaç, antibiyotik ve sakinleşticilerin de görüldüğü belirtildi.

Çin’de yüzey sularında 68 çeşit antibiyotiğin belirlediği ve antibiyotik dışarısında 90 çeşit tıbbi ürünün de görüldüğü anlam edildi.

Raporda Çin’in senede 33 bin ton şahsi bakım ürünü imal edildiği, üretilen ilaçların da yüzde 70’ini antibiyotiklerin meydana getirdiği belirtildi.

Yüzey sularını kirleten unsurların ”kanalizasyonlar, hayvan atık suları, ilaç imalatı, hastaneler ve ekili alanlar” meydana geldiği anlam edildi.

Çinghua Üniversitesi’nden Yü Gang, şahsi bakımürünlerinin kişilerin “görünmeyen düşmanları” meydana geldiğini anlam ederek, bunların tek kere tabiata atılmasının akabinde yemek ve su yöntemiyle insanlar aracılığıyla alındığını, bedende birikip geliyor olacak nesilleri etkileyici meydana geldiğini vurguladı.

Çevre meselelerinin “sıradanlaştığı” tek ülke meydana gelen Çin’de nihai olarak yeraltı sularının tahmini yüzde 60’ının kalitesinin içilemez düzeyde meydana geldiği açıklanmıştı.

Diğer taraftan ülke topraklarının yüzde 16,1’inin kirli meydana geldiği, yüklü kadmiyum, nikel ve arsenik belirlediği bildirilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir