Obeziteyle uğraş amaçlı global çağrı

Obeziteyle uğraş amaçlı global çağrı

Birleşmiş Milletler (BIRLEŞMIŞ MILLETLER) Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO), yeryüzünde gittikçe yükselen obeziteyle uğraş için bütün ülkelere global sezlenişte yer aldı.

AA muhabirinin Teşkilatın Ülkemiz Ofisi’nden aldığı bilgiye yönelik, Teşkilatın Evrensel Direktörü Jose Graziano da Silva aracılığıyla yapılmış olan davet, obeziteyle uğraş amaçlı geçen sene İtalya’nın başkenti Roma’da tertip eden 2’inci Beynelmilel Beslenme Konferansı’nda edinilen taahhütlerin yaşama geçirilmesini amaçlıyor.

Sezlenişte, dünya genelinde obezitenin artışı ve uygun fiyat olarak getirdiği global yükün hayret verici boyutlarına uyarı çekiliyor.

Çağrıya yönelik, global çapta yalnızca yüksek gelirli ve gelişmiş ülkelerin problemi olmaktan çıkan obezite ve fazla kilonun yaygınlığı düşük gelirli ülkelerde dahil olmak üzere bütün

bölgelerde yükseliş gösteriyor. Son Zamanlarda ülkelerin yarıya yakını hem bir eksik beslenmeyle hem bir de fazla kilo ve obeziteyle uğraş etmekte. Eksik beslenme ve obezite benzer topluluklarda, üstelik benzer hanenin içerisinde dahi beraber koltuk alabiliyor.

Dünyada tahmini 2 milyar insan fazla kilolu

Çoğu fakir ve ortada gelirli ülkede gelir artışıyla beraber meydana gelen uygun fiyat ve toplumsal dönüşümle beraber, ekonomik işlenmiş gıdaların global ölçekte elverişli duruma gelmesi kişilerin hayat tarzlarında değişime sokak açtı. Beslenme alışkanlıkları ve azalan fizyolojik etkinlik de bu değişimin bir parçası haline geldi.

Dünyada 2000’den 2013’e civarı hiçbir ülkede obezite verilerinde bir düşüş görülmedi. Dünya Sıhhat Teşkilatı (DSÖ) tahminlerine yönelik, 1.9 milyar insan fazla şişman, bunların üçte biri ise obez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir