Öğrenmede kilit oyun oynuyor


Öğrenmede kilit oyun oynuyor

Çin ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de yer alan denetim ekibi beyin hücreleri ile uyku esnasında meydana gelen sinapslar arasındaki irtibatı görebilmek amaçlı gelişmiş mikroskopi teknikleri kullandı.

Science mecmuasında yayınlanan çalışmayla alakalı olarak uzman kişiler, hafızanın mekanizmalarını çözen zekice ve mühim tek iş meydana geldiğini söylüyor. Uykunun bellek ve öğrenme ile alakalı mühim tek rolü meydana geldiği sıkı biliniyordu.

Ancak uyku esnasında öğrenme ve hafızaya tesir etmesi tarafından beynin içerisinde neler meydana geldiği konusu önemli biçimde tartışılıyordu. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Pekin Üniversitesi Şenzen yüksekokulundan uzmanlar fareleri bizzat çevresinde dönen tek çubuğun üstünde yürüyebilmeleri amaçlı eğittiler.

Daha sonra tek mikroskop yardımıyla hayvanlar uyurken ya da uykusuz bırakıldıklarında beyinlerinde neler meydana geldiği incelendi.

UYKU SIRASINDA YENİ BAĞLANTILAR

Bu analiz nihayetinde uyuyan farelerin nöronlar içinde uyarı cazip biçimde çok daha çok bağlantı oluşturduklarını gördüler-yani daha çok öğreniyorlardı. Bununla Birlikte uykunun tespit edecek fazlarını kesintiye uğratarak denetim ekibi derin ya da yavaş dalga uykunun bellek oluşturmak amaçlı mühim meydana geldiğini meydana koydu.

Uykunun bu bölümlerinde beyin günün daha evvelki saatlerinde meydana gelen biteni “tekrar oynatıyordu.” New York Üniversitesi’nden Profesör Wen-Biao Gan BBC’ye “Uykunun nöronlar içinde bağlantı kurulmasını teşvik ettiği bilgisi yepyeni, bunu daha önce kimse bilmiyordu” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir