Oktay Sinanoğlu ile ilgili yararlı bilgiler


Oktay Sinanoğlu ile ilgili yararlı bilgiler

Oktay Sinanoğlu; dünyanın en çocuk yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı, Türk kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog. 1953 senesinde Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesini birincilikle son verdi. O süre lisenin eğitim dili tamamıyla Türkçeydi, takviyeli başka lisan dersleri vardı, sonradan kolej oluyor. TED aracılığıyla Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği amaçlı sevk edildi.
1956 senesinde Abd Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle son verdi. 1957’de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’den birincilikle Dik Kimya Mühendisi oluyor. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını inşa etti, doktorasını yaparken iki hediye kazandı. 1959-1960 senelerinde Abd Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar inşa etti. 1961’de hem Harward, benzer zamanda Yale’de kendisinin yepyeni Nicem (“Kuantum”)Kimyası ve fiziği üst kısmına teorileri ile ilgili üst seviye derslerde yepyeni buluşlarını anlattı.
1962 senesinde Batının 300 senede EN ÇOCUK profesör oluyor. (iki6 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 senesinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli kurulu tek Oktay Sinanoğlu’na özgü olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi.
Ülkemiz’de de kuramsal kimya kısmını kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması amaçlı mücadele verdi. Ama, elbette olmadı. 1964’de Moleküler Biyoloji dair iki. kürsüsüne Yale Üniversitesine atandı. 1973’te Almanya’nın en dik Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü önce galip gelen birey oluyor. 1975’te Japonya’nın Beynelmilel Elit Bilimci Ödülünü kazandı; yeniden 1975 senesinde özel yasayla Oktay Sinanoğlu’na önce ve bir, Ülkemiz Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi. 1976’da Japonya’ya Ülkemiz Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak sevk edildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır.
Amerika Bilim ve Zanaat Akademisinin önce ve bir Türk üyesidir. Hindistan’ın Devlet Konuğu olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür. Meksika’da benzer düzeyde Üçüncü Hayat Bağımsızlığı amaçlı çalışmıştır. 196iki’den günümüze kadar önce TÜBİTAK Bilim Ödülünü, önce Sedat Simavi ödülünü, 199iki’de Haber Dönemi, 1995’te İLESAM Kudretli Hizmet Ödülünü, bununla birlikte Yılın Düşünce Adamı, Yılın Bilim Insanı ödüllerini aldı. Yıldız Teknik, Yesevi Kazakistan ve gibi çok kuruluşta profesör, mütevelli kurulu azasi, Atatürk Kültür Müessesesi asli üyesidir.
250 civarı beynelmilel biyolojik yayını, bilim kuramları, farklı dillere çevrilmiş kitapları vardır. Ülkemiz’de de Türkçe birçok yayım yapmıştır. Farklı ülkelerde iki defa Nobel’e aday gösterilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir