Olaylar ve TV yayıncılığı

Olaylar ve TV yayıncılığı

Ancak eleştirilerini sıralarken yaptıkları tespitler, onlar farkında olmasalar da yayınların ne sebeple öyle yapıldığını yorumluyor aslında.
Gençler diyor ki: “Bizler olaylardan toplumsal basından haberdar olduk ve ondan ardından geldik Seyahat Parkı’na. Televizyonlara baktık bir birşey görmedik, vakaları yalnızca toplumsal medya ve birden çok minik kanal verdi.”
Doğru, bu bu şekilde oluyor. Mantıklı izahını öğrencilerime ne civarı anlatmaya çalışsam da inandırma olmadılar, ama bir de yazarak denemeye kararlıyım bunu.
Belki toplumsal basından ve bir takım minik kanallardan görerek sahaya gelindiği tespiti, orta medya kanallarının ne sebeple işlek yayım yapmadığını da açıklıyordur. Zira orta medya, vakaları vermekle memur meydana geldiği civarı şayet işlek yayının olayların büyümesine, vatandaşları ajite etmesine ne sebeple olacağını düşünürse o yayını yapmamakla da yükümlüdür. Zira basının kamu yararını tahmin etmek, kamusal sorumluluklarını bilmek benzeri yükümlülükleri de vardır.
Gençler, “Biz vakaları toplumsal basından duyup ortaya geldik” derken bir de bunu kocaman kanallardaki işlek yayınlardan duysalar neler olabileceğini hiç düşünmüyorlar.
Genç oldukları amaçlı onlar bunu düşünmesin tamam, sav canlılığı da anlayalım, ama orta bilgi kanallarının kendilerinin bir hata yaptıklarını onay etmeleri de benim düşünceme göre gerekmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir