Oto Genç Çocuk Koltuğu Alırken Nelere Uyarı Etmeliyiz ile ilgili yararlı bilgiler


Oto Genç Çocuk Koltuğu Alırken Nelere Uyarı Etmeliyiz ile ilgili yararlı bilgiler

1 Haziran 2010’dan bu yana, genç araba koltuğu tüketimi zaruri duruma geliyor.
Türkiye’de otomobil içerisinde yer alan çocukların yüzde 80’inin gezi güvenliği sağlanmıyor.
Avrupa Birliği kanunlarına ahenk çerçevesinde, bizde de 1 Haziran 2010 tarihinden bu yana Yepyeni Trafik Yönetmeliği olabilitesi yüksek olacak.
Buna göre; Güven kemeri bulundurulması zaruri olan araçlarda,
1.35 metreden az ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için de, ağırlıklarına ve ECE R44/04 standartlarına uyumlu araba güvenlik koltukları kullanılması zaruri duruma geliyor olacak.
Yapılan araştırmalara yönelik, genç araba güvenlik koltuğu kullanılması zorunlu olan ülkelerde olan trafik kazalarında genç ölümleri yüzde 3 civarındayken, zaruri olmayan ülkelerde bu oran yüzde 46 civarında.
Çünkü çocuğun fiziksel yapısı erişkin tek kişiye yönelik daha az geliştiği için en hafif trafik ilçesinde dahi erişkinlere yönelik fazladan etkileniyor. Otomobil içerisinde gerçek olmayan tek konumda, bilhassa kucakta veya ön koltukta oturtulan çocuklar, kazalara karşın nihai derecede korumasız oldu. Talihsiz Kaza anında
ya otomobil içerisinde çevreye çarparak veya camdan fırlayarak kayıp görüyorlar. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de yapılmış olan tek araştırmada genç araba güvenlik koltuğunun gerçek kullanılmasının, genç ölümlerini yüzde 71 oranında azalttığı belirlendi.
Bizde yaygın olarak yapılan “çocuğu arabada kucakta taşıma” nihai derece zarar veren.
Örneğin; 50 km. süratle giden tek araçta talihsiz kaza meydana geldiğinde 18- 20 kg ağırlığındaki tek genç 500 kg’lik tek ağırlığa eşdeğer süratle ileri gerçek fırlıyor.
Bu vaziyette çocuğu kucakta tutmak olanaksız. Genç talihsiz kaza hemen arka koltukta kucakta ise öndeki koltukların arkasına çarpıyor, ön koltukta kucakta ise camdan dışarı fırlıyor. Bununla Birlikte tek yetişkinin kucağında, yetişkinin kemeri ile ilişkili olması da gerçek olmayan tek uygulama.
Böyle tek kazada erişkin kemeri çocuğun kayıp görmesini önlemiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir