Oyun içerisinde oyun

Oyun içerisinde oyun

Türkiye 5 Haziran’da Diyarbakır’da bir HDP mitinginde meydana gelen saldırıyla IŞİD ya da DAEŞ adını ciddiye alması gerektiğini kavradı. Nitekim saldırılar aynı ritimde devam etti. 20 Temmuz 2015 Suruç patlaması, 34 gencin ölümüne ne sebeple oluyor. Atatürk Havaalanı ve Gaziantep’teki patlamalar ise yakın tarihindeki iki IŞİD eylemi.
IŞİD eylemlerinin zamanlamaları ve seçilen lokasyonlar epeyce tasarılı, kırılgan fay hatlarını tetiklemeye odaklı olmaları istikametiyle de uyarı çekiciydi. Diyarbakır patlamasının meydana geldiği tarihten yalnızca iki gün ardından Ülkemiz bir evrensel tercih yaşayacaktı sözgelimi. Suruç’ta ağırlıklı olarak Alevi ve sol gençler hedeflenerek sol-Kandil yakınlaşması sağlandı. Atatürk Havaalanı patlamasında ideolojisiz, örgütsüz olağan siviller amaç alınarak bir sürü ek olarak kapsamlı bir kitle amaçlandı, milletin idareye karşın topluca başkaldırı etmesine karşı bir girison olarak.
15 Temmuz darbesinden anında ardından gerçekleştirilen Gaziantep patlaması ise semt lokasyon seçimi itibarıyla ilginçti; birbiriyle anlaşamahemen yan, arasında sıkıntı yer alan iki mahallenin arasındaydı kana bulanan düğün töreni. Dövüşün oradan yayılarak şehiri, gittikçe bölgeyi ateşe vermesi istenmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir