Profesyonel hasta kişi bakıcı yetiştirilecek

Profesyonel hasta kişi bakıcı yetiştirilecek

Sağlıklı Topluluk Derneği Başkanı Serpil Keskin, AA muhabirine yaptığı bildiride, Ulusal Eğitim Bakanlığı Dünya Boyu Öğrenme ve Mesleksel Teknik Eğitim Evrensel Müdürlüğü ile imzaladıkları anlaşma alanında, hasta kişi bakıcı yetiştireceklerini ifade etti.

Protokolü “Ülkemiz’de kocaman tek sıkıntı meydana gelen hasta kişi ve ihtiyar bakıcıların beynelmilel standartlarda yetiştirilmesini sağlamak” amaçlı imzaladıklarını belirten Keskin, projenin, kanser ve rehabilitasyonu evinde inşa edilmesi gerekli olan hastalar ile alzaymır olanların hanede ya da ihtiyar bakım merkezlerindeki bakımını kolaylaştıracağını anlattı.

Keskin, “Böyle tek proje Ülkemiz’de ilk defa yaşama geçiyor. 10 ayda bin 864 saatlik dersle Ülkemiz’de ilk defa prof hasta kişi bakıcı yetiştireceğiz. Eğitime 18 ila 40 yaş arasındaki bireyler katılabilecek” dedi.

“Hasta bakıcıların işleri hazırlıklı olacak”

Eğitim alacak kişilere Avrupa Birliği (AB) standartlarında Ülkemiz, Almanya, Hollanda, İsveç ve İsviçre üzerinden akreditasyon ve Ülkemiz üzerinden ulusal meslek yeterliliği sağlanacağını belirten Keskin, kaptan iş olarak Bayrampaşa’daki kursta derslerin başladığını ifade etti.

Keskin, tahmini 100 öğrenciden 46’sının imtihana girdiğini, bunlardan bazılarına algı-tutum testleri yapıldığını kaydederek, “Bu testler sonucu olarak hasta kişi bakıcılık uygunluğunu kazandılar. Kaptan iş yapmamızdaki emel, bin 864 saatlik eğitim Ülkemiz amaçlı yeteri civarı mi? Hasta Kişi bakıcı olacak bireyler, bu kursu ne civarı sürede almalı? Noksan ya da fazlalık var mı? Bunu tek senede göreceğiz” dedi.

Projenin Ülkemiz’de tek ilk olduğuna dikkati çeken Keskin, dersleri sıhhat meslek liselerinde vereceklerini ifade ederek, kursu, hemşire yetiştirmek üzere pedagojik formasyon meydan eğitimcilerin, doktor ve profesyonel doktorların vereceğini anlattı.

Yaşlı bakımını unutmadıklarını ve kurslarda bu konuyla alakalı da derslerin verileceğini belirten Keskin, kurslardan mezun meydana gelen kişilere özel sertifika takdim edileceğini, sertifikaları olmayanların işe başlayamayacağını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir