Prostat Kanseri ile alakalı yararlı bilgiler

Prostat Kanseri ile alakalı yararlı bilgiler

Prostat milletçe aralarında “Erbezi” olarak malum ve lokalizasyon olarak mesanenin altında ve makatın önünde olup içinden geçtiğimiz idrar karayolu erkek
penisi içersinde sürdürür. Tek nevi penisin dibindedir. Misyonu adam tohum hücresinin sulandırılmasıdır (meni ve sperm). İçersinde bu sıvıyı üreten guddeler vardır. Şayet bu guddesel bezdeki hücrelerde her geçen gün değişim olursa kanser gelişebilir. Erkeklerde en sık sık görülen kanser türüdür ve 50 yaşından ardından erkeklerin tümünün tek profesyonel hekim aracılığıyla prostatlarının denetimi (makattan parmakla kontrol; Tuşe Rektal ve kakattan ultrasonografi yaptırmak) ve kanda PSA denetimi yaptırması şarttır. Bulgular ise sık sık idrar inşa etmek, idrar yapmada güçlük, geceleyın sık idrara çıkmak şeklindedir. Tek evvelki bölümde belitilmiş meydana gelen prostatla alakalı riziko faktörlerini okumanız mühimdir. PSA’nız yüksek ise hekiminiz sizlere prostat biopsisi önericektir. Şayet biopsiniz müspet gelirse patoloji raporunuza ve PSA değerinize göre tedavi önerilicektir. Şayet kanseriniz prostat ile hudutlu, PSA’nız 7-10 ngm ve prostatınız 40 cc. nin altında ise erken evre tek tümörünüz var ve 3BKRT nin türleri meydana gelen YART (IMRT) ve IGRT taktiği ile ifade edilecek kalifiye tek Radyoterapi ile tedaviniz idealdir ve ereksiyon ve ejekülasyon fonksiyonlarınız çalışır. Bazen bu çok uzunca sürelerde yavaş yükselen ur için “Gözlemsel bekleyiş ya da kontrol”hiçbir tedavi yapmadan uygulanabilir. Ya Da bazen prostat dışına taşmış tümörlerde hormon ve radyoterapi uygulamasıyla ur küçültülebilir ya da yok edilir. Bazen erken merhalede brakiterapi denilen ve tek takım radyoaktif iğnelerin prostata sokulmasıyla ve tek zaman bırakılıp çıkarılmasıyla yapılmış olan oldukça başarılı tek tedavidir.
Cerrahi erken merhalede çok özen edilmesi gerekli olan tek tedavi yoludur. Bilhassa ereksiyon (kamışı kaldıran) ve ejekülasyon (meninin akmasını imkanı sunan) sinirleri kesmemek için uyarı edilmelidir. Bu işleme “Sinir Koruma Amaçlı Cerrahi” denmektedir ve bu işlemi muvaffak olan cerrah sayısı yetersizdir. Hormon rehabilitasyonu ise erkeklik hormonunu (ttestosteron) baskılayabilmek için kullanılır zira testosteronun varlığı prostat kanserini arttırabilir. Oldukça Başarılı tek cerrahi ya da radyoterapi erken evre prostat kanserinin rehabilitasyonu için önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir