Prostat kanserinde “intihar geni tedavisi” umut oldu


Prostat kanserinde “intihar geni tedavisi” umut oldu

Amerikalı Bilim insanları, prostat kanseri hücresinin “intihar etmesini” imkanı sunan yepyeni tek gen rehabilitasyonu ile sağ kalım oranlarında yükseliş sağlandığını duyurdu.

BBC’nin haberine göre, Houston Metodist Hastanesinde memur uzmanların, “intihar geni tedavisi” olarak adlandılan taktiği 5 sene boyunca uyguladığı prostat kanseri hasta olanların yaşamda kalma oranında mühim yükseliş gözlendi.

Uzman Kişiler, radyoterapinin yanında tatbik edilen taktiği, prostat kanserinin rehabilitasyonunda “umut veren tek gelişme” olarak nitelendirdi.

Araştırma çerçevesinde, genetiği değiştirilmiş kanser hücresinin, hastanın bağışıklık sistemine ikaz yollamasının, bu işareti meydan bağışıklık sisteminin de kanser hücrelerini “saldırarak” yok etmesinin sağlandığı kaydedildi. Uzman Kişiler, bu sebeple yolun “intihar geni tedavisi” olarak adlandırıldığını ifade etti.

Beden, çoğunlukla sıhhatli hücrelerden dönüşen kanser hücrelerini düşman olarak algılamıyor. Bu sebeple bağışıklık sistemi, rastgele tek enfeksiyon hastalığında harekete geçmesine nazaran sıkıntı oluşturan kanser hücrelerini öldürmek amaçlı bunu yapmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir