Rahim Ağzı Kanseri taraması bedava yaptırılabilecek

Rahim Ağzı Kanseri taraması bedava yaptırılabilecek

Sağlık Bakanlığı, 30 yaşın üzerindeki her kadına Aile Hekimleri, Topluluk Sıhhati Merkezleri veya Kanser Erken Tanı, Tarama ve Öğrenim Merkezlerinde (KETEM) yapılmış olan tarama programında bulunan “smear” testine rahim (döl yatağı) ağzı kanserini tespit eden HPV DNA testini de dahil olmak üzere etti. HPV DNA testi, 1 Ağustos’tan bu yana bu merkezlerde bedava olarak yaptırılabilecek.

Sağlık Bakanlığı Ülkemiz Milletçe Sıhhati Müessesesi Kanser Ev Başkanı Gültekin yaptığı bildiride, milletçe aralarında rahim (döl yatağı) ağzı kanseri olarak malum “serviks” kanserinin önlenebildiğini ve “smear” veya HPV DNA tarama testleri ile de erken tanı edilip etkili iyileştirme edilebildiğini ifade etti.

YENİ TARAMA UYGULAMASI 1 AĞUSTOS’TA UYGULAMAYA GİRECEK

Gültekin, rahim (döl yatağı) ağzı kanserine taramalarına ağırlık verildiğini belirterek, “Artık 1 Ağustos tarihinden bu yana smear adı verilen testle beraber bununla beraber HPV DNA testleri de yapılmaya başlanacak” dedi.

Bununla alakalı biri Ankara ötekisi İstanbul’da olmak üzere 2 adet milli laboratuvarın hazırlıklı meydana geldiğini ifade eden Gültekin, bunların 1 Ağustos’ta faaliyete gireceğini ifade etti. Gültekin, “30 yaşın üzerindeki bütün kadınlarımız, HPV DNA’sıyla rahim (döl yatağı) ağzı kanseri taraması yaptırmak üzere Aile Hekimlerine, KETEM veya en yakın Topluluk Sıhhati Merkezlerine müracaat ederek bu testleri tamamıyla bedava olarak yaptırabilirler” izahında yer aldı.

Gültekin, smear programına bir ayrıyeten yapılacak bu testin 5 senede bir gerçekleştirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu testlerde, bilhassa kanserin yakalanma oranı çok ek olarak dik. Bu Sabah smear ile yüzde 60-70 oranında yakalan rahim (döl yatağı) ağzı kanserleri HPV DNA testi ile yüzde 90-95’lerin üstünde yakalanabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir