Realizm Akımı

Realizm Akımı

Batı edebiyatı dünyasındaki akımları tam anlamıyla bir tarihe bağlantı kurmak kolay değildir. Hiçbir akım, özünden öncesinde iştirak eden akımı tam anlamıyla tamamlayıp bizzat anlayışını sürdürmemiştir; başka bir deyişle daima bir ikicilik vardır. Ne Türlü ki Romantizm devam ederken Klasik akıma ilişkili meydana iştirak eden sanatçılar halen varlığını sürdürmüşse Realizm varken de Romantikler halen vardı. Bunun Için ilişkili olarak Realist akım Romantizme bir karşın çıkma olarak 1825 ardından meydana çıkmıştır.
Realizmin Türkçe karşılığı Gerçekçiliktir ki bu terim bu akımı esasında tam anlamıyla yansıtır.
Gerçekçi akım hayat çapına yayılmıştır. Kaynağını kesinleştirmek de bu yönden epeyce kolay değildir ama şunu kolay bir şekilde söyleyebiliriz ki çoğalış her ülkenin kendine has Realist akımı oluşmuştur. Bunun nedenlerini ise şu biçimde sıralayabiliriz:
Malum 19.asır teknolojileri bugünkü benzeri bağlantıya olanak sağlayamazdı ve bu sebeple kaynaktan iştirak eden haber değişimlere uğrayabilir.
Realist akım Romantizm benzeri çekirdek halindeki yaşamsal olaylara dayanmamıştır. Ülkemizde Romantik akımın görülmeme sebebi meydana iştirak eden bu vaziyet Realizmin görülme sebebi olmuştur. Başka Bir Deyişle Realizm, Romantizmin koşullarına ilişkili meydana gelmediği amaçlı ek olarak kapsamlıdır.
Realist olmak gerçekçi olmak demektir. Her insanın hakikat anlayışı değişebilir. Bununla Birlikte kişi statüsünden ziyade ülke statüsünden değerlendirecek olursak devreye kültür de girer. Her ülkenin kültürü onun gerçekliğini etkiler. Hıristiyan dünyasının pekçok yasağı İslam dünyası amaçlı olabilitesi yüksek olmayabilir ve bu vaziyette gerçekler değişkenlik. Bunun Için Bağlı Olarak bu 2 gerçeği genellemek hemen hemen olanaksız duruma gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir