ROMALI BRİTANYA DEPLASMANINDA

ROMALI BRİTANYA DEPLASMANINDA

ROSEMARY Sutcliff in bir hikâyesinden uyarlanan “Kartal” (The Eağle), şan, haysiyet peşinde koşan erkekleri ifade eden, “Gladyatör”ü de anımsadan tarihi bir serüven filmi. MS 2. asırda Romalıların İngiltere’nin bir kısmına hükmettikleri bir dönemde geçiyor film. Romalı çocuk ordu Marcus Aquila (Channing Tatum), babasının onurunu temizlemek amaçlı, Roma hâkimiyetinin dışındaki riskli bölgelerde Yorucu bir yolculuğu göze alıyor.
Maksadı, kartal başlı bir Roma sancağını vahşi ve ilkel bir kabilenin elinden kurtarmak. Yakınında da yörenin yerlilerinden biri meydana gelen kölesi (Jamie Bell) var.
“Kartal”, istila edilen topraklardaki yerlilere tespit edecek bir saygıyla yaklaşsa da, soruna güçlülerin, ezenlerin
escort adana
cephesinden bakıyor. “Avatar” dahil olmak üzere, istila eden ve hükmedenlere karşın yerlilerin tarafım tutan bunca filmden ardından “Kartal”daki şan haysiyet meseleleri çok da manalı gelmek bilmiyor insana. “The Last King of Scotland”dan tanıdığımız yöneten Kevin Macdonald, önce bölümdeki kaleye saldırı sahnelerini de sıkı iş koyuyor meydana. Şayet çabuk kurgusu, huzur verici İskoçya manzaraları, dik prodüksiyon kalitesi, berbat olmayan oyuncular ve sıkı çekilmiş pekçok sahneye nazaran öyküyü demode olmaktan kurtaramıyor. ‘Testosteron saçan, hemen hemen tümüyle kadınsız, meydana gelen kahramanlık öykülerini seven adam seyirdiler dışarısında kimseye hitap edeceğini sanmıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir