Sistem değişikliği ve inandırma olma ihtiyacı

Sistem değişikliği ve inandırma olma ihtiyacı

Model değişikliğini içerir oylama, Anayasa değişikliği görüş- melerinin kabulü amaçlı gerekli meydana gelen hududu geçti, 338 evet alındı. Esasen mevzubahis teklifin Meclis’te takılması beklenen bir vaziyet değildi. Neticede, önerisi referanduma götürme yolundaki önce eşik aşılmış oldu.
Ancak referandumdan istenen neticenin çıkması amaçlı AK Partililerin yapması gerekli olan birşeyler var.
Çünkü sistem değişikliği kritik bir şey.
Bilgi paylaşmaktan, tartışmaktan, üstelik protestodan da korkmamak gerekir. Normal meydana gelen tartışılmasıdır.
OHAL koşullarında sistem değiştirmek bir tarafa, “Tartıştırmadınız dahi, apar topar geçirdiniz”ithamına maruz olan bir teklif geleceğe gerçek borçlandırır zira. Binali Yıldırım’ın bundan önce izah ettiği benzeri, hiç değilse referandum esnasında ODURUM’i arkamızda bırakmış oluruz diye umut ediyorum. Unutmayalım ki, önerisi eleştirenler dahil olmak üzere, toplumun tüm kesimleri aracılığıyla benimsenebilecek bir model, değişikliğin daimi olmasını temin edecek. Tersi halde 10-15 yıl daha sonra halen bu hamuru yoğuruyor olacağız.
Dolayısıyla ifade etmek gerekir ki, Anayasa müzakereleri esnasında Meclis’in Dikmen kapısında bir araya gelen ve çoğu Ankara barosuna kayıtlı avukatlardan meydana gelen bir topluluğu kış mevsiminde çatında tazyikli suya boğmak güzel bir fotoğraf olmadı. İdeal başlama bu değil.
Aslına bakarsanız daha en enbaşta, ülkenin birliğinin ve bütünlüğünün kaderini referandumdan geçmesi istenen Cumhurbaşkanlığı sisteminin kaderine bağlantı kurmak, modeli beğenmeyen herkesi, “Ülkenin birliğini bütünlüğünü istemiyorlar”çerçevesine yerleştirmek gerçek değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir