Sivrisinek ne sebeple bir takım vatandaşları fazladan ısırır?

Sivrisinek ne sebeple bir takım vatandaşları fazladan ısırır?

Genellikle ateş gibi havalarda vatandaşları huzursuz etmeye başlayan sivrisinekler, yağışların artmasıyla beraber eylül ayı içinde da pekçok kişiyi ısırmaya ve uykusuz bırakmaya devam etmektedir. Hayatımıza davetsiz bir biçimde girip, bizi ısıran sivrisinekler, kimilerini ise fazladan ısırıyor. Dünyada ise 3.000 500’den pek sivrisinek türü yer alıyor. Fakat bunlardan çok azı insan bedeninden besleniyor. İnsandan beslenen bir takım sivrisinek türleri ise insanda sıtma benzeri pekçok kritik hastalığa da ne sebeple olabiliyor. Peki, bu huzursuz edici sinekler, ne sebeple bazılarını fazladan ısırıyor, bazılarını ise ısırmıyor? Sivrisineklerden ne türlü korunmak gerekiyor? İşte sizlere yanıtı…

Lavanta ve karanfil kokusu uzak tutuyor

Terli nemli bölgeler sivrisineklerin bilhassa seçim ettiği bölgelerdir. Bu sebeple sık duş almakta fayda var. Bahçe ve balkonunuzda sodyum lambaları bulundurmak da sivrisineklerle uğraş gösterişli bir yöntem. Karanfil yağı, lavanta yağı ve portakal kabuğunun kokusundan hoşlanmazlar. Bu bitkilerin kokularının yer aldığı bir beden losyonu ya da yağlar sizi sivrisinek saldırılarından koruyacaktır.

Kaşıntıya bitkisel çözüm

Sivrisinekler, ısırdıktan daha sonra da kritik kaşıntılara ne sebeple oldu. Bir Takım zamanlar kaşıntı sebebiyle cilde yaralarda meydana geliyor. Çay ağacı yağı, okaliptüs ve nane yağı ısırılan bölgeye sürüldüğünde kaşıntıyı ediniyor. Saf vanilya da sineklerden savunma olarak kullanılabilecek yöntemlerden birisi. Nabız noktalarına sürülen vanilya yağı sivrisinekleri uzak tutuyor. Yeşil limonun üzerine yerleştireceğiniz karanfiller de sinekleri evinizden uzak tutmanıza destekçi olacaktır.

Fesleğen ve lavanta

Eğer kritik bir sivrisinek problemi yaşıyorsanız o süre evinizin cam kenarlarına fesleğen ve lavanta saksıları da yerleştirebilirsiniz. Fesleğen ve lavantanın sivrisinekleri kovucu natürel tesiri yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir