Su Dair İki Istikametli Uyarı

Su Dair İki Istikametli Uyarı

Hava ısınıyor, vücudun su gereksinimi çoğalıyor. Erişkin tek insanın gün içerisinde 2 buçuk litre su içmesi gerektiğini anımsadan profesyoneller “İhtiyaçtan fazlasını tüketmek su zehirlenmesi ile sonuçlanabilir” uyarısını yapıyor.

Ortalama 2,5 Litre

Su, “hayat” demek. Vücudun kaybettiği sıvıyı karşılamanın en güzel karayolu ise su içmek.

Su içmenin ehemmiyetine vurgu yapan Dahiliye ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Şahin Aydın, “Ortalama 70 kilo ağırlığındaki tek insanın gündelik su gereksinimi 2.5 litre civarındadır” diye konuştu.

İdrarla Kontrol

“Peki olması gerektiği kadar su tüketilip tüketilmediği ne türlü anlaşılabilir?”Bu suale Dr. Şahin Aydın, şu yanıtı verdi:

“Eğer idrarınız koyu çıkarsa yeterli su almadığınız mananını taşır. Şayet idrarınız suya yakın, çok açık renkliyse çok pek su aldığınız manasına gelir.”

Yaz aylarında su kullanımı çoğalıyor. Fakat çok su kullanımı geriye dönüşü olmayan sıhhat meselelerine sebep olabiliyor.

“Aşırı Tüketim Ölümcül Olabilir”

Aşırı tüketimin su zehirlenmesine ne sebeple olabileceğine değinen Dahiliye ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Şahin Aydın, “Bir birey gün içerisinde oturup da 10 litre su içmeye kalkışırsa sodyum eksikliği dediğimiz hiponatravi ile karşılaşırız ki bu bazen ölümcül olabilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir